10 TL’nin altında sebze meyve kalmadı

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, plansız üretim ve yüksek maliyetler nedeni ile artık halde bile 5-10 TL’ye sebze meyve bulma günlerinin bittiğini belirterek, 10 TL’nin altındaki fiyatların çiftçiyi bitirdiğini kaydetti.

Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine göre, bu yıl fiyat rekoru kıran kuru soğanın arzında sıkıntı olduğunu patateste de tehlikeli bir sürece girildiğini dile getiren Tavşan, 15 gün sonra fiyatlarda bir rahatlama, hasatta da artış beklediklerini söyledi. Antalya halinde geçen yılın nisan ayında kilosu en yüksek 5 TL’den satılan kuru soğan, Nisan 2023’te yüzde 440’lık artış ile 27 TL’ye çıktı. 12 TL’den satılan domates ise 18 TL’ye yükseldi.

Tavşan, şunları kaydetti:

“Artık 5 TL’ye 10 TL’ye ürün yemek zor bir olay. 10 TL bile zor. Bu fiyatların altına inerse üretici perişan olacak bu defa. Hallerde 5-10 TL’ye ürünün olmasını ciddi şekilde ucuz kabul etmek gerekir. Bu perakendeye gittiği zaman 5 TL’ye satılan ürün 10 TL’den satılır. Sebze meyve çok olunca fiyat düşüşü olabilir ama orada da üretici gerçekten çok zarar eder.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir