AB Türkiye Delegasyonu Lideri Meyer-Landrut’tan Suriye açıklaması

Birtakım temaslarda bulunmak üzere kente gelen Meyer-Landrut, Gaziantep Valiliğini ziyaret ederek Vali Yardımcısı Bülent Uygur ile görüştü. Burada açıklama yapan Landrut, dün Hatay’da kimi ziyaretler gerçekleştirdiğini hatırlattı. Ziyaretlerde Suriye’ye gönderilen insani yardımlar hakkında görüştüklerini belirten Meyer-Landrut, şunları söyledi:

“Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulu’nun BM aracılığıyla hudut ötesi insani yardımları iletilmesine dair bir kararı var. Bu kararın tekrar çıkması ve uzatılması için Avrupa Birliği’nin dayanağını tabir etmek için oradaydım. Biliyorsunuz BM, İdlib ve Suriye’nin kuzey batısına bu karar kapsamında insani dayanak sunuyor. Tıpkı vakitte bu ziyaretim sırasında AB için Suriye konusunun hala öncelikli bir husus olduğunu devam ettirdiğini de göstermek istedim. 1 hafta evvel Suriye’deki siyasi sürecin desteklenmesi ve 1 hafta evvel Brüksel’de Donörler Konferansı niteliğindeki Suriye konferansımızın bir oburu yapıldı. Bu konferans sırasında Türkiye ve milletlerarası ortaklarımız, bu hudut ötesi insanı yardımlarla ilgili temel teşkil edilen kararın bir kere daha uzatılması konusunu ele aldık. Elbette her şey Suriye’deki probleme siyasi bir tahlilin bulunmasında yatıyor ancak ne yazık ki şu an prestijiyle öylesi bir siyasi tahlil şimdi ufukta görünmüyor.”

Vali Yardımcısı Uygur ise AB ve Türkiye için Suriye krizinin yeniliğini koruduğunu söyledi. Suriye’deki iç savaşın 10 yıldan fazladır devam ettiğini hatırlatan Uygur, “2012 yılında Suriye’den 168 kişi birinci defa Gaziantep’e gelmişti. Bugün süreksiz müdafaa kapsamında 460 bin Suriyeliyi konuk ediyoruz. Bu konukları eğitimden sağlıktan barınma ve temel toplumsal hizmetlere kadar her alanda ferdî olarak kendi kendilerine yetebilecekleri bir ahenk sürecini hedefliyoruz. Bu noktada âlâ istikamette ilerliyoruz.” dedi.

Açıklamanın akabinde görüşme basına kapalı devam etti.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.