ABB’den AKP Sincan Belediye Meclis Üyesi Bekir Yıldız hakkında hata duyurusu: Şantajcıyla işbirliği yapmış

Ankara’da Sincan Belediye Meclisi’nin AKP’li üyesi Bekir Yıldız’ın; Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Mamak’taki kentsel dönüşüm mağdurları için yaptığı konutların ihalesinin iptali talebiyle; “suç örgütü kurmak” ve “ihaleye fesat karıştırmak” suçlamaları ile yargılanan İrfan Güneş tarafından açılan davaya müdahil olduğu öğrenildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Bekir Yıldız hakkında “ihale şantajından tutuklu bulunan İrfan Güneş ile hareket ederek siyasi tarafını kullanıp kabahati iştirak etmesi” tezi ile hata duyurusunda bulundu.

Suç örgütü kurmak” ve “ihaleye şantaj karıştırma” suçlamalarıyla yargılanan İrfan Güneş’in, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi için yapılan bir ihalenin iptali için üç farklı dava açtığı öğrenildi. İki mahkeme, Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki PORTAŞ tarafından açılan ihaleyi hukuka uygun buldu. Fakat bir mahkeme, ihaleyi iptal etti. Mahkemenin iptal kararıyla bin 605 konutun üretimi durduruldu.

İHALE İPTAL EDİLDİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi, iptal kararını temyize taşıdı. 28 Şubat periyodunda Sincan Belediye Lideri olan ve hala Sincan Belediye Meclisi’nin AKP’li üyesi Bekir Yıldız, Danıştay’daki evrakta İrfan Güneş “yanında katılma talebinde bulundu.” Danıştay, mahallî mahkemenin verdiği ihaleyi iptal kararını yerinde buldu ve ihale iptal edildi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULDU

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Bekir Yıldız hakkında “ihale şantajından tutuklu bulunan İrfan Güneş ile hareket ederek siyasi istikametini kullanıp hatası iştirak etmesi, ikili ortasındaki HTS kayıtlarının istenmesi ve öteki kamu ihalelerinin araştırılması” münasebeti ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına cürüm duyurusunda bulundu.