ABD ambargo koymuştu Türkiye tekrar yaptı! Tasarımı birinci sefer paylaşıldı: LEVENT!

Roketsan tarafından Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın gereksinimlerine yönelik geliştirilen  LEVENT Yakın Hava Savunma Füze Sisteminin tasarımı görücüye çıkarıldı.

İlk kere IDEF’21 Fuarı esansında tanıtılan LEVENT’in, ABD tarafından uzun süredir Türkiye’ye uygulanan RAM Füzeleri ambargosuna ulusal bir tahlil getirmesi bekleniyor. 

MUADDİLİ OLDUĞU RAM’DE 2 LEVENT’TE 4 ANTEN BULUNUYOR

Tasarımda göze çarpan birinci özellik LEVENT’İN anten sayısı oldu. O denli ki; SUNGUR Portatif Hava Savunma Füzesi üzerinden geliştirilen LEVENT’in, hem arayıcı başlığa hem de maksadın RF yayınlarını elde etmeyi sağlayan dört adet antene sahip olduğu görüldü. LEVENT’in muadili olarak halihazırda Türk Donanması tarafından kullanılan ABD üretimi RAM Füzesi’nde ise 2 adet anten mevcut olduğu biliniyor.

“KENDİ BAŞINA YAHUT RADAR GÜDÜMLÜ OLARAK ÇALIŞABİLECEK”

LEVENT Yakın Hava Savunma Füze Sistem ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, şu tabirleri kullanmıştı:

“LEVENT’in şu andaki çalışmaları, olağanca süratiyle devam ediyor. Ana mühimmatı, SUNGUR’dan üretilen bir füze olacak. Füzenin üzerinde; SUNGUR’a ek olarak pasif arayıcı başlıklar, RF arayıcı başlıklar bulunacak. Üzerindeki denemeler ve geliştirme faaliyetleri devam ediyor. LEVENT, hayata geçirildiğinde kendi başına yahut radar güdümlü olarak geminin kendi radarlarına entegre olarak çalışabilecek modları olacak.”

“Hedefimiz, çok kısa bir mühlet içerisinde birinci atışları yapabilecek seviyeye gelmek ve önümüzdeki yıl içerisinde denemelere başlayabilmek.” diyen İkinci, “Çok kısa mühlet içerisinde bunları üreterek, bilhassa bizim Silahlı Kuvvetleri’mizin hava savunma konusundaki kabiliyetini LEVENT platformu ile arttırmaya uğraş gösteriyoruz.” diye konuşmuştu.

ABD’NİN RAM AMBARGOSUNA KARŞI ULUSAL ÇÖZÜM

Türkiye, MİLGEM ADA Sınıfı Korvetler ile birlikte birinci sefer ABD üretimi RIM-116 RAM (Rolling Airframe Missile) Yakın Hava Savunma Sistemi’ni envantere aldı. Halihazırda Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilen dört MİLGEM ADA Sınıfı Korvet, RAM sistemleriyle teçhiz edilmiş durumda. RAM sisteminin lançerleri Almanya’dan tedarik edilirken, füzeler ise ABD’den tedarik ediliyor.

ABD, uzun müddettir Türkiye’ye RAM Füzeleri konusunda ambargo uyguluyor.

LEVENT ile birlikte bu alandaki ambargonun, ulusal imkanlarla giderilmesi amaçlanıyor. LEVENT’in ikinci konfigürasyonunda gereksinim duyulan pasif radar arayıcı da Roketsan tarafından geliştirilecek.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ