ABD ve Rusya ortasında casus uydu krizi

Rusya’nın uzaya gönderdiği yeni uydusu Kosmos 2558 nedeniyle, ABD hayli kaygılı. Zira ABD, bu uydunun casusluk gayesiyle fırlatıldığına inanıyor. Aslına bakacak olursak, bu fikrin pek de haksız olduğunu söyleyemeyiz.

ABD’nin askeri uydusu USA 326, geçtiğimiz şubat ayında bir SpaceX Falcon 9 roketi ile yörüngeye fırlatılmıştı.

Rusya, ABD uydusu ile birebir yörüngeye fırlattı

Rusya’nın 1 Ağustos tarihinde fırlattığı Kosmos 2558 uydusu ise ABD askeri uydusu ile tıpkı yörünge düzlemine yerleşti.

Üstelik Rus uydusu, Rus uzay limanı Plesetsk’in üzerinden geçen ABD uydusuna denk gelen bir vakitte fırlatıldı.

Sonuç olarak Rus uydusu, ABD askeri uydusuna daha yakından bakmak için yörüngede rahatlıkla hareket yapabilir ve uyduyu gözlemleyebilir.

ABD endişeli

ABD Uzay Komutanlığı’ndan Kumandan James Dickinson, Rus uydusu Kosmos 2558’in fırlatılması hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Rusya’nın bu uyduyu fırlatması sorumsuz bir davranış. Fırlatılan uydunun, ABD hükümeti için yüksek kıymetli varlıklarımızdan birine misal bir yörüngede olduğunu görüyoruz. Uyduyu takip etmeye devam edeceğiz.”

Rusya daha evvel de yapmıştı

2020’de fırlatılan Kosmos 2542 isimli bir Rus uydusu, alçak Dünya yörüngesindeki bir elektro-optik ABD casus uydusu olan USA 245’i takip etmeye başlamıştı.

Öte yandan, uzayda diğer bir uydunun yörüngesini takip etmek büsbütün yasa dışı değil. Bu nedenle ABD, her ne kadar durumdan şikayet etse de yapabileceği çok fazla şey bulunmuyor.