AKP’li Şamil Tayyar: ‘Zamlar izah edilebilir, enflasyona acil deva bulunsun’

Gece doğalgaza bir dev artırım daha geldi. BOTAŞ’tan yapılan açıklamaya nazaran; elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın satış fiyatına yüzde 49,5 endüstride kullanılan doğalgazın satış fiyatına yüzde 50,8 ve konutlarda kullanılan doğalgazın satış fiyatına yüzde 20,4 artırım yapıldı.

Doğalgazın akabinde bir artırım da elektriğe geldi. Konutlarda kullanılan elektriğe eylül ayından itibaren yüzde 20 artırım yapıldığı duyuruldu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), konutlarda eylül prestijiyle geçerli olacak elektrik tarifesine yüzde 20 artırım yapıldığını bildirdi.

İSTANBUL’UN ENFLASYONU YÜZDE 100’E DAYANDI

İstanbul Ticaret Odası (İTO) 2022 Ağustos’a ait İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksini açıkladı.

İstanbul’un enflasyonunda tepe ağustos ayında da sürdü. Perakende fiyatlar yıllık bazda yüzde 99.9 artış gösterdi.

İTO datalarına nazaran ağustos ayında; İstanbul’da perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi aylık yüzde 2,29, toptan fiyatlar yüzde 6,90 arttı.

“ENFLASYONA ACİL DEVA BULUNSUN”

Zamlara ve enflasyona karşı ise AKP MKYK Üyesi Şamil Tayyar, toplumsal medya hesabından doğalgaz ve elektrik artırımının izah edilebilir olduğunu savundu.

Öte yandan Tayyar, enflayona ise ivedikli deva bulunması gerektiğini söyledi.

Tayyar’ın açıklaması şöyle:

“Doğalgaz/elektrik artırımının sebepleri izah edilebilir. Tüm dünyada güç talebi ve maliyeti süratle yükseliyor. Fakat geniş kitleler sebebi değil sonucuyla ilgilenir. Bu karar, yalnızca konutları değil endüstriyi de vurur. Nihayetinde zam/enflasyon demek. Acil çare!”