Ankara’da 3 farklı Cemevine saldıran kuşkulu yakalandı

Öğlen saatlerinde Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Şah-ı Merdan Kültür Meskenleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile Ana Fatma Cemevi ve Çankaya ilçesinde bulunan Türkmen Alevi Bektaşı Vakfı Genel Merkezi’nde meydana gelen olayda, şimdi belirlenemeyen nedenle teker teker Cemevlerine giren A.O.K., girdiği Cemevlerinde vatandaşlara saldırmaya başladı.

Saldırgan yakalandı

Şah-ı Merdan Cemevi’ne giren A.O.K. Cem yapan vatandaşlara sandalye fırlatarak saldırdı.

Saldırı anı, Cemevinin güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. Hücumların akabinde kaçarak kayıplara karışan A.O.K. ise polis takımları tarafından yakalanıp gözaltına alındı.

Soylu: Bu provokasyon her istikametiyle soruşturulmaktadır

Haberi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, toplumsal medya hesabından duyurdu.

Bakan Soylu, “Çankaya’da bir, Mamakta iki Cemevine bugün alçakça bir planla saldıran zanlı, Eskişehir’e giderken Ankara Emniyetimiz tarafından yakalandı. Elbette bu provokasyon, her istikametiyle soruşturulmaktadır. Geçmiş olsun.” dedi.

“Tahkikat çok taraflı devam etmektedir”

Ankara Vilayet Emniyet Müdürlüğünden olayla ilgili yapılan açıklamada, “30.07.2022 günü ilimiz Çankaya ilçesinde bulunan Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi’nde taammüden yaralama, Mamak ilçesinde Şah-ı Merdan Kültür Meskenleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile Ana Fatma Cemevi’nde ızrar konusu meydana gelmiştir. Bahisle ilgili çabuk yapılan çalışmalar sonucunda, her üç olayı da A.O.K. isimli şahsın gerçekleştirdiği tespit edilmiş, kuşkulu şahıs kısa müddette yakalanarak gözaltına alınmıştır.  Hususla ilgili tahkikat çok taraflı devam etmektedir” denildi.