Bakan Koca: Asistanların nöbet sayısı artık ayda 8 ile sonlu

Bakan Koca, Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği’yle ilgili açıklama yaptı.

Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği’nin getirdiği sınırlamayla artık asistanlar, 3 günde birden daha sık olmamak kaydıyla, ayda en çok 8 nöbet tutacak. Gece nöbeti tutan asistanlarımız sonraki gün vazife almayacak.

Yönetmelik, uzman adaylarına, TUS’ta aldığı puanla seçip yerleştiği programı yapılacak birinci imtihan devrine kadar değiştirme, bu puanın kâfi olduğu diğer bir programa geçme hakkı verdi. Yönetmelik, TUS ve DUS’ta çıkan soruların fakülte çekirdek eğitim programını temel almasını hedefliyor. Çekirdek eğitime dayalı soru oranı son imtihanda yüzde 80 kadardı. Gaye yüzde 100. YDUS için de çekirdek müfredata uygunluk amaçlanıyor. TUS’tan sonra gelen en çetin imtihan kolaylaştırıldı. Asistanların nöbet sayısı artık ayda 8 ile sonlu. 3 günde birden sık nöbet, gece nöbetinden sonra misyon olmayacak” sözlerini kullandı.