Bakan Vedat Alım: ‘Türkiye’de bütün ailelerin kapısında araba var’

‘İŞKUR Vilayet Müdürlükleri 2022 Yılı Maksat Performans İzleme Toplantısı’na katılan Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2000’li yıllardan itibaren doğunun yükselişi içerisinde yükselen ülkelerden birisi olduğunu argüman etti.

“Türkiye’nin öbür ülkelerden farklılıkları var. Birisi, imparatorluk geleneğine sahip” diyen Alım, “Gelenek boşuna yaşanmış bir şey değildir. Oradan elde ettiğimiz harika bir birikim var. İkincisi Türkiye tarihî olarak sahip olduğu mirası Anadolu coğrafyası üzerinde temsil ediyor. Burası Akdeniz’in merkezinde olan, dünya ticaret yollarının tarihî olarak merkezinde olan bir yer. Bugün de dünya güç yollarının merkezinde olan bir yer” diye konuştu.

‘MİLLİ GELİR 10 BİN DOLARI GEÇTİ’

Bütün bu nedenlerin Türkiye’yi öbür ülkelerden ayırdığının altını çizen Alım, 2000’li yıllarda 300 dolar olan kişi başına ulusal gelirin şu anda 10 bin doları geçtiğini söyledi.

‘HER AİLENİN KAPISINDA ARABA VAR, ÇOCUKLARI OKUYOR’

‘Türkiye’nin zincirlerini kırdığını ve kalkındığını’ sav eden Bakan Alım, şöyle devam etti:

“Bizim sayılarımıza bakmayın, OECD sayılarına bakın. Türkiye 2000’de neydi? Endüstride hangi eserleri üretiyordu, savunma endüstrinde neler vardı? NATO’nun verdiği işe yaramaz, eskimiş üstelik hibe altında verip sonradan para istediği silahların dışında neyi vardı? Baktığınız vakit Türkiye değişiyor. Refah düzeyine bakın. Türkiye’de bütün ailelerin, her gelir kümesinden ailelerin kapısında arabası var, çocukları okuyor. Sonuç prestijiyle hepimiz kişisel hayatımızdan bunu hissedebiliriz.”

BİZ TOPLUMSAL BİR DEVLETİZ”

Gelişmiş ülkelerin en büyük sorunun sadece enflasyon artışı olmadığını süratli formda ortaya çıkan resesyon tehdidi olduğunun altını çizen Alım, “Dünyanın yaşadığı bu global kriz bizi olağanüstü etkiliyor. Bizim dövize muhtaçlığımız var. Münasebetiyle döviz fiyatlarındaki bir dalgalanma bizim ekonomimizde sarsıcı tesir yapıyor. İkinci kaynağı da enerji” açıklamasında bulundu.

Bakan Alım, son bir haftadır sayıların açıklandığını hatırlatarak, “Burada yapılacak en değerli şey enflasyonu tahribatını çalışanlarımıza ve işçilerimize hissettirmemek. Bu tahribatı koruyacak önlemler almak. Biz toplumsal bir devletiz. Bunu yapmaya çalışıyoruz. Öteki yapmaya çalışacağımız iş olağanüstü bir iş. Türk iktisadı büyüdükçe istihdam oluşturma potansiyeli olan bir ülke” sözlerini kullandı.

TÜRKİYE, SEFALET ENDEKSİ’NDE TEPEYE OYNUYOR

İşsizlik, enflasyon, faiz ve ulusal gelir üzere ekonomik göstergelerin temel alınarak hesaplandığı Dünya Sefalet Endeksi’nde Türkiye 156 ülke içinde 21. sırada yer aldı. 

Sefalet sıralamasında Türkiye, Avrupa ülkeleri ortasında ise birinci sırada yer alıyor. Türkiye’de ekonomik datalar birtakım Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin gerisinde.

KİŞİ BAŞINA GELİRDE 78’İNCİ

Türkiye’de kişi başına ulusal gelir de dolar bazında 2014’ten bu yana tertipli olarak düşme eğiliminde. Son 8 yılda Türkiye’nin hem GSYH hem de kişi başına gelir sıralamasındaki düşüşü son derecede dikkat çekici

Kişi başına gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) Cumhuriyet tarihinde birinci sefer 7 yıl üst üste düşüş gösterdi. Kişi başına gelirde 2015’te 66’ıncı sıradayken 2021’de 78’inciliğe kadar geriledi.