Bakü’de Anadolu’dan Karabağ’a: Türkiye-Azerbaycan Medya Forumu düzenlendi

Bakü`de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı ve Kültür Bakanlığı`nın takviyesi, Anadolu Yayıncılar Derneği (AYD), Yeni Çağ Medya Kümesi ve Azerbaycan Türkiye Konutu organizatörlüğünde Anadolu`dan Karabağ’a: Türkiye-Azerbaycan Medya Forumu düzenlendi.

Ülke TV Genel Yayın Direktörü Hasan Öztürk ve Haber 7 Genel Yayın Direktörü Osman Ateşli Karabağ Zaferinde Azerbaycan-Türkiye Medyasının Rolü panelinde konuşma gerçekleştirdiler.

Forum`un açılış konuşmasını yapan Yeni Çağ Medya Grubu Agil Alesger, konukları selamlayarak iştiraklerinden ötürü teşekkür etti. Alesger, Forum`un değerine dikkat çekerek Azerbaycan ve Türkiye medyasının birlikte hareket etmesinin kıymetini vurguladı:

“Azerbaycan ve Türkiye ortasında kardeşlikten stratejik müttefikliğe geçiş var. Düzenlediğimiz Forum`un yeni işbirliklerine imkan sağlayacağına inanıyoruz. Verdikleri takviyeden ötürü Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı`na teşekkürlerimizi iletiyor, muvaffakiyetler diliyorum.”

Anadolu Yayıncılar Derneği (AYD) Başkanı Sinan Burhan konuşmasında enfermasyon savaşının gerekliliğine vurgu yaptı. AYD Lideri, Karabağ savaşı sırasında da bilgi savaşının yaşandığını lisana getirdi:

Azerbaycan Türkiye Meskeni Başkanı Tenzile Rüstemhanlı konuşmasında iki kardeş ülkenin tarihi bağlarına vurgu yaptı. Rüstemhanlı, Azerbaycan`la Türkiye ortasında sadece kan bağının değil, ruh bağının olduğunu da söyledi:

“Türkiye her vakit Azerbaycan`ın yanında oldu. Azerbaycan da Türkiye`nin olmadığı yerde “Ben varım” dedi. Bizim yalnızca kan bağımız yoktur, hem de ruh bağımız vardır. Nuri Paşa`nın askerlerinin ruhu bayrağımızın üzerindedir. Tıpkı biçimde Azerbaycan da Çanakkale`de Türkiye için şehit vermiştir. Bizi şehitlerimizin ruhu da birleştiriyor.”

Medyanın jeopolitiği en yeterli okuyan araçlardan birisi olduğuna dikkati çeken Türkiye`nin Azerbaycan Büyükelçisi Cahit Bağcı, üniversitelerde Avrupa Birliği alanındaki araştırma merkezleri kadar Kafkasya, Orta Asya, Hazar, Balkanlar, Orta Doğu araştırma merkezlerinin de olması gerektiğini tabir etti. Bağcı, jeopolitikteki değişimleri hakikat okuyabilmek ve geleceği öngören siyasetler oluşturabilmek için medya platformlarının kıymetli olduğunu söyledi. Şuşa Beyannamesi’nin Kafkaslar’ın yeni gerçekliklerinden birisi olduğuna işaret eden Bağcı, tüm platformların bu gerçekliğe nazaran fikir üretmesi, çalışması gerektiğini kaydetti.

Azerbaycan Medya Geliştirme Ajansı Şube Müdürü Natik Memmedli konuşmasına iki ülke medyası ortasındaki bağlantıların geleceğine yönelik maksatların net olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bugün dijital faşizmle karşı karşıyayız. Biz bugün dijital faşizmle savaşıyoruz. Bizim Türkiye ile stratejik planlarımız var. Buna uygun halde net adımlar atacağız. Büyük medya ajanslarımız ortasında mutabakatların imzalanması da yalnızca bir başlangıçtır.”

Konuşmaların akabinde paneller düzenlendi.

Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk`ün moderatörlüğünde yapılan Karabağ Zaferinde Azerbaycan-Türkiye Medyasının Rolü isimli birinci panelde milletvekili Sabir Rüstemhanlı, Takvim Gazetesi Ankara temsilcisi Ekrem Kızıltaş, Real TV Genel Yayın Yönetmeni Mir Şahin, Haber 7 Genel Yayın Yönetmeni Osman Ateşli ve CNN Türk yorumcusu Güngör Yavuzaslan Vatan Savaşı sırasında ve ondan sonra Azerbaycan gerçeklerinin dünyaya ulaştırılmasında her iki ülke medyasının üstlendiği rol hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Türk Dünyası Medya İşbirliği Arayışları başlıklı ikinci panel Emin Pazarcı`nın moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Panelde, Türkiye Gazetesi yazarı Rahim Er, KonTV Genel Yayın Yönetmeni Yaşar Toy, İpekyolu Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Seyfullah Türksoy, Aydınlık Gazetesi yazarı Gaffar Yakınca ve Azerbaycan Basın Kurulu Başkanı Eflatun Amaşov konuşma yaparak Türk devletleri ortasında medya alanındaki işbirliği imkanlarının şimdiki durumu ve perspektifler hakkında fikirlerini bölüştüler, mevcut gidişatı masaya yatırdılar.

Forum sonunda hatıra resmi çektirildi. Forum çerçevesinde Azerbaycan`ın kültür başşehri Şuşa da ziyaret edilecek.

KAYNAK: YENİÇAĞ

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.