Biden: Dünya çapındaki otokratik hükümetlerle yarış halindeyiz

Biden: Dünya çapındaki otokratik hükümetlerle yarış halindeyiz
Biden: Dünya çapındaki otokratik hükümetlerle yarış halindeyiz

Rusya ile Çin’e açık eleştiriler getirilen zirve bildirisinin yayımlanması sonrası basın toplantısında konuşan Biden, “Bir yarış halindeyiz, aslında sadece Çin’le değil… Dünya çapındaki otokratlarla, otokratik hükümetlerle, demokrasilerin hızla değişen 21’inci yüzyılda onlarla rekabet edip edemeyeceğine dair bir yarış” dedi.

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile bir çatışma arayışında olmadığını söyleyen Biden, “Çin insan hakları konusunda daha sorumlu davranmalı” ifadelerini kullandı.

Çin’i şeffaf olmaya çağıran Biden, bir pandemi daha yaşanmaması için Çin’deki laboratuvarlara erişim sağlanması gerektiğini söyledi.

Biden, “G7, demokratik değerlerin işletilmesi gerekliliğini teyit etti. G7 liderlerine ABD’nin üzerine düşeni yapacağını söyledim. Amerika geri döndü” dedi. 

G7 zirvesinde yolsuzluk konusunun da ele alındığını belirten Biden, “Yolsuzlukla mücadele etmeye karar verdik” diyen Biden, “Yolsuzluğun hükümetlerin altını oyduğunu biliyoruz. Paravan şirketler ve kara para aklamayla mücadele edeceğiz” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*