Çalımbay ateş püskürdü! “Bu vicdansızlık”

 DG Sivasspor’da Teknik Yönetici İstek Çalımbay, “Bu nasıl hakemlik, bu nasıl düşüncesizlik. Bu vicdansızlık, haydi hakem görmedi VAR bile görmüyor. Bana bir kişi gelip bu faul değil desin. VAR’ın başındakinin de kabahati var, orta hakeminde hatası var” dedi.

Sivasspor Teknik Yöneticisi İstek Çalımbay, Bahçeşehir Koleji Sivas 4 Eylül Stadyumu’nda basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantıya ajans ve gazete temsilcileri katıldı.

Çalımbay, transferlerin kampa yetişmediğinden ötürü çok düşünce yaşadıklarını vurgulayarak, “Ben geldiğimden beri bu grup Avrupa’ya gidiyor. Benim hedeflerim var, bu amaçlarımın başında da Avrupa geliyor. Türkiye’de her şeyi hallederiz. Ligi bitirdik, Türkiye Kupasını aldık. Artık bizim kuvvetlenmemiz gerekiyor. Gruptan 9 oyuncu gitti. Bunların yerine adam almamız gerekiyor. Biz transferde maalesef geç kaldık. Transferlerimizi kamplara yetiştirmek için çok uğraştık lakin maalesef yetiştiremedik. Ben kampa giderken yardımcılarım Servet hoca ile Bülent hocayı burada bıraktık götürmedik. Biran evvel transferlerimizi yetiştirelim diye uğraştık. İdaremiz de uğraştı ancak olmadı. Biz oynadığımız maçlarda 2 tane kanatla oynadık. Biz istediğimiz oyuncuları alabilseydik her şey çok daha farklı olacaktı. Bugünde bir arkadaşımız geldi biz Charisis’i 2 ay evvel istemiştik. Daha yeni alabildik. Oynadığımız maçlara biz transferimizi yapıp girebilseydik her şey daha farklı olacaktı. İdareye de bir şey diyemiyorsunuz bütçe sorunu ortada. Her oyuncuyu da alma talihimiz yok. Kimi arkadaşlarımız kampa gelemedi külfetlerinden ötürü, kampa erken gelen Robin ile Murat. İkisi de şuan çok yeterli oynuyor. Biz 3-4 hafta sonra çok güzel yere geleceğiz. İki mevkide derdimiz kaldı. Onları da halledersek uygun yere geleceğiz” dedi.

“Malmö maçı çok önemli”

18 Ağustos Perşembe günü Malmö ile oynayacakları UEFA Avrupa Ligi play-off maçının kıymetine değinen Çalımbay, “Bizim için değerli olan Malmö maçı. Malmö maçını en yeterli biçimde bitirmemiz gerekiyor. Bu saatten sonra hiçbir transfer arkadaşımızı o maça yetiştirmemiz sıfır. Tek hedefimiz Malmö maçını düzgün biçimde bitirmek. Bu grubun manevi dayanağa gereksinimi var. Bunu herkesin bilmesi gerekiyor. Sivasspor Avrupa maçı oynayacak. Hoş bir ortam oluşturulması lazım. Şuanda Avrupa’ya giden bir Sivasspor ekibi yok üzere davranılıyor. Bu kadrosu havaya sokmamız lazım. Rövanşa gelecek olan Malmö’yü burada en yeterli formda karşılayıp, büyük bir taraftarla birlikte bu maçı oynamalıyız. Bu maç hem Türkiye için, hem de Sivasspor için çok kıymetli. Buradan kazanılacak puanlar Türkiye’ye çok şey katacak. Eksik olabiliriz, transferde geç kaldık. Fakat bu gruba takviye olmalıyız. Malmö maçını atlattıktan sonra Avrupa kupalarına devam ediyorsun. Ben Avrupa kupasında kalmak istiyorum. Çok sıkıntı bir maç oynayacağız. Benim herkesten istediğim şey bizim ekibe sahip çıkılması. Biz Türkiye’de her şeyi hallederiz. Geçen senede çok zordan geldik, biz hallederiz her şeyi. Bizim kadromuz 1 ay sonra oturmuş olacak” sözlerini kullandı.

“Hakemlerde biraz niyet olur”

Deneyimli teknik yönetici Çalımbay, Adana Demirspor maçının hakemi Mert Güzenge’ye ve VAR’a reaksiyon gösterdi. Çalımbay, “Hakem arkadaşlarımızda biraz fikir olur. Maçta Robin’in ağzına vuruyorsun dirseği oyundan çıkıyor. Ufak bir şey yapsan oyundan çıkar mı? Sen orada benim sistemimi bozuyorsun. Sen orada o faulü vereceksin. Ekibin en yeterli oyuncusu maçta faulden sonra oyundan çıkıyor. Bu nasıl hakemlik, bu nasıl düşüncesizlik. Bu vicdansızlık, haydi hakem görmedi VAR bile görmüyor. Bana bir kişi gelip bu faul değil desin. VAR’ın başındakinin de cürmü var, orta hakeminde hatası var. Akıl var, mantık var, küçük bir darbe ile adam çıkar mı? Bunlardan sonra kimse konuşmuyor. Sessizce duruyoruz. Ben hakem arkadaşımızın kendisine de söyledim. Bilerek mi yapıyorsun diye. O denli bir faulü vermesi gerekiyor. Trabzonspor maçında da birebiri oldu. Görmemezlikten geliyorlar. Adam yerde yatıyor. Maçı devam ettiriyor, sonra kalemizde gol oluyor” formunda konuştu.

“Dia Saba olmadı”

Bir gazetecinin “İsrailli oyuncu Dia Saba transferi ne durumda?” formundaki sorusuna Çalımbay, şu cevabı verdi;

“İsrailli oyuncu Sivas’a geldi. Eşiyle birlikte geldi ve burayı gezdi. Sonra eşi mutlu olmadı ve gitti. Bundan evvel Yunanlı bir arkadaşımız daha vardı, çok kaliteli bir oyuncu o da tıpkı halde oldu. Morutan’ı çok istedik. O da olmadı İtalya’ya gitti. Biz bir kanat, bir forvet ardı istiyoruz o kadar.

“Kehinde’yi istiyoruz”

Çalımbay, Randers’in değerli isimlerinden Tonis Kehinde ile görüştüklerini söz ederek, “Kehinde ile uğraşıyoruz. Bizim istediğimiz oyuncu o. Açıkça onu kadroda istiyoruz” diye konuştu.