CHP’li Yıldırım Kaya: “Taban puanlar kaldırılarak öğrencilere verilen çek karşılıksız çıktı”

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, bugün TBMM’de düzenlediği basın toplantısında YKS sonuçlarını kıymetlendirdi.

Kaya, Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) sonuçları hakkında, “Sınavda sorulara verilen hakikat karşılık sayısı, ortalamaları yeniden hayal kırıklığından öteye geçememiştir. Taban puanlar kaldırılarak öğrencilere verilen çek karşılıksız çıktı. Hiçbir test kümesinde muvaffakiyet ortalaması yüzde 50’ye bile ulaşamamaktadır” dedi.

Kaya, özetle şöyle konuştu:

 • 2022 YKS sonuçları açıklandı. Açıklanan imtihan sonuçları bize bir defa daha göstermiştir ki, AKP iktidarı ve onun imtihana dayalı eğitim sistemi eşitsizlik, karamsarlık ve ümitsizlikten öbür bir şey üretmemiştir. Hakikaten Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) başvuran 3 milyon 234 bin 318 adaydan, 3 milyon 8 bin 287’si imtihana katılmış, 226 bin 31 aday imtihana hiç girmemiştir.

“SINAV SONUÇLARI SİSTEMİN KAOSUNU ORTAYA KOYDU”

 • Alan Yeterlilik Testi’ne (AYT) başvuran 2 milyon 56 bin 466 adaydan, 1 milyon 852 bin 678’i imtihana girerken, 203 bin 788 aday imtihana hiç girmemiştir. Toplamda 429 bin aday imtihana girmemiş. Gençlerimiz daha imtihana girmeden gelecekten umutlarını kesmekte, sistem dışına çıkmaktadırlar. İmtihan sonuçları ise pandemi nedeniyle daha da ağırlaşan eğitim siteminin içinde bulunduğu kaosu ortaya koymaktadır. Adayların yalnızca imtihana girme konusunda eşit oldukları, devlet okullarının bile kendi içinde ‘nitelikli-niteliksiz okul’ ayrımının yapıldığı özel okullarla devlet okulları ortasındaki farkın gün geçtikçe daha da arttığı bu eğitim sistemi yalnızca eşitsizlik üretmektedir.

“HİÇBİR TEST KÜMESİNDE MUVAFFAKİYET ORTALAMASI YÜZDE 50’YE ULAŞMADI”

 • Sınavda sorulara verilen hakikat cevap sayısı ortalamaları da tekrar hayal kırıklığından öteye geçememiştir. Taban puanlar kaldırılarak öğrencilere verilen çek karşılıksız çıktı. Umut tacirliği yapıldı. Taban puanı kaldırılması öğrencilerin lehine rastgele bir düzenlemeyi getirmediğini yaşayarak daima birlikte gördük. Bu sonuçlar eğitimin içinde bulunduğu içler acısı durumu ortaya koymaktadır. Hiçbir test kümesinde muvaffakiyet ortalaması yüzde 50’ye bile ulaşamamaktadır.

“KENDİ LİSANINI BİLMEYEN SİSTEM”

 • Bu sistem matematiği çözemeyen, kendi lisanını bilmeyen, tarihine yabancı, coğrafyasına uzak bireyler yetiştirmektedir. İmtihana dayalı, ezberci eğitim sistemi imtihanda tek doğrusu olanların da puan hesaplamalarının yapılması ve barajın kaldırılmasıyla başarısızlığı örtme yoluna gitmektedir.
 • Temel eğitim ve mecburî eğitim müddetince eğitimin niteliği artırılmadan, eğitimdeki eşitsizlikler ortadan kaldırılmadan, her öğrencinin parasız, nitelikli, bilimsel, laik ve kamusal eğitim hakkı garanti altına alınmadan, eğitim ile istihdam ortasında sağlıklı bağlantılar kurulmadan her ile üniversite açarak, barajı kaldırarak ve herkesi ‘sözde üniversiteli’ yaparak eğitimde problemleri çözmek mümkün değildir.
 • Eğitimde yaşanan kaosu ve adaletsizliği halktan ve halkın çocuklarının eğitim hakkından yana laik, eşitlikçi, bilimsel ve kamusal siyasetler çözecektir.

“TERCİH YAPARKEN DİKKAT”

 • Üniversite yerleştirmeleri puana nazaran değil sıralamaya nazaran yapılacağı için öğrencilerimizi uyarmak istiyorum. Taban puanın kalkması ve imtihana giren sayısının artması geçen yılki tercih algoritmasını büsbütün değiştirdi. Tercihleri yaparken bir uzmanla görüşülmesi gerekiyor lakin şayet bir uzmana ulaşılamıyorsa sıralamaya nazaran tercih yapılması gerekiyor.

“YURT-BURS SORUNU ÇÖZÜLMELİ”

 • AKP iktidarını, yurt meselesini acilen çözmesi için bir sefer daha uyarıyorum. Üniversite öğrencileri artık barınma sorunu yaşamamalıdır. Yurt müracaatında bulunan öğrencilerin tamamının yurt gereksinimi karşılanmalı; gençlerimiz cemaat ve tarikatların eline bırakılmamalıdır. Tüm yurtlarda öğrencilere fiyatsız internet hizmeti sağlanmalıdır.
 • Öğrencilerin beslenme sorunu çözülmelidir. Yurtlarda ve üniversitelerde doyurucu, sağlıklı ve fiyatsız yemek verilmelidir. Burs başvurusu yapan öğrenciler titizlikle incelenmeli muhtaçlık sahibi olan tüm öğrencilere burs verilmeli.

“ÖĞRETMEN AÇIĞI KAPATILSIN”

 • Son olarak öğretmenlerimizin kangren olmuş sıkıntılarından kimilerini hatırlatmak istiyorum. Geçen yıl 90 bini aşan fiyatlı öğretmen çalıştırıldı. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası açıklamasında ‘Her 5 ders saatine bir saat daha ekliyoruz’ dedi. Fiyatlı öğretmen çalıştırmayı bugünden yeniden başına koymuş. En az 60 bin öğretmen ataması yapılmalı.
 • Ayrıca 2019, 2020 KPSS mağdurları da tahlil bekliyor. Keyfi uygulamalarla, atama hakları ellerinden alınan öğretmenlerimizin sorunu acilen çözülmelidir. Yalnızca 2020 KPSS mağduru öğretmen sayısı 20 bin. Bu sayı devlet açısından çok büyük bir sayı değildir.