Deri hastalıkları nelerdir? Deri hastalıklarının hangileri bulaşıcıdır? Deri hastalıklarına karşı korunmalıdır?

Deri, cilt yahut cilt, bedenimiz kaplayan en üst katman olup, altında barındırdığı kas ve organları koruyan doku katmanlarından oluşan bir örtü sistemi organıdır. Dış ortamla daima temas halinde bulunan deri; alerjenler, fizikî etkenler, iklim şartları, mikrobiyal ajanlar ve daha birçok çevresel faktör ile etkileşimdedir. Bu durum deriyi birçok hastalığa yatkın hale getirir. Cilt hastalıkları, ülkemizde ve dünyada en sık görülen sıhhat meseleleri ortasında yer alır. İşte deri hastalıklarına dair bilinmesi gereken kıymetli noktalar…

DERİ HASTALIKLARI NELERDİR?

 • Atopik Egzama (Atopik Dermatit)
 • Ergenlik Sivilcesi (Akne Vulgaris)
 • Kellik (Alopesi)
 • Kurdeşen (Urtiker)
 • Liken (Liken Planus)
 • Mantar Hastalığı ( Fungal Enfeksiyon)
 • Pitriazis Rosea
 • Uçuk (Herpes Simpleks)
 • Vitiligo
 • Behçet Hastalığı
 • Cüzzam (Lepra)
 1. ATOPİK EGZAMA (ATOPİK DERMATİT) NEDİR?

Ciltte kuru, pullu yama üslubunda doku bozukluklarına ve ağır kaşıntıya neden olan kronik hastalıktır.

2. ERGENLİK SİVİLCESİ (AKNE VULGARİS) NEDİR?

Çoğunlukla derinin yağlı bölgelerinde ortaya çıkar. Çok kere yüz, boyun, sırt, göğüs, omuzlarda ve bazen kalçalarda görülür.

3. KELLİK (ALOPESİ) NEDİR?

Halk arasında saçkıran diye bilinen bu hastalık, lokal, yuvarlak (para tarzında), net hudutlu saç kaybı alanlarıyla karakterizedir. Kayıp alanlarındaki deri olağan görünümdedir; kızarıklık, pullanma ya da deri yapısında değişiklik yoktur. Hastalık aniden ortaya çıkar.

4. KURDEŞEN (URTİKER) NEDİR?

Yaygın olarak kurdeşen ismiyle bilinen ürtiker farklı şartlar nedeniyle ciltte görülen reaksiyonlardan kaynaklanan kabarık, kaşıntılı ve kızarık lekelerle karakterize edilen bir cilt hastalığıdır. Leke boyutları farlılık göstermekle birlikte cilt üzerinde çok büyük alanları da kaplayabilir.

5. LİKEN (LİKEN PLANUS) NEDİR?

Tam sebebi aşikâr olmamakla birlikte gerilimle ortaya çıkan hastalıktır. Bunun yanı sıra hepatit B, hepatit C ve karaciğer hastalığıda sebeplerinden birisi olmaktadır. Çoklukla ağız ve genital bölgede görülen bu hastalığı az olarak tırnak ve kıl köklerinde de görmekteyiz.

6. MANTAR HASTALIĞI ( FUNGAL ENFEKSİYON) NEDİR?

Vücut yapısının içerinde bulunan mikrobiyolojik florasının bozulmasından oluşan mantar enfeksiyonu, çoğunlukla ayak, el, kasık ve vajina, tırnak, saç üzere yerlerde görünür.

7. PİTRİAZİS ROSEA NEDİR?

Halk arasında gül hastalığı olarak bilinen bu hastalığın, hangi semptomlardan etkilenerek ortaya çıktığı bilinmemektedir. Gerilim anında hastalığın belirtilerinin yükseldiği görülmektedir.

8. UÇUK (HERPES SİMPLEKS) NEDİR?

Doğrudan Herpes simplex virüsünün deri yoluyla bulaşması sonucu ortaya çıkan uçuk hastalığı, dudak, burun delikleri ve etrafında görülmektedir. Herpes genitalis cinsel bölgedeki uçuk enfeksiyonuna verilen isimdir.

9 .VİTİLİGO NEDİR?

Halk ortasında ala yahut alaca ismi verilen bir hastalıktır. Melonist ismi verilen hücrelerin ziyan görmesinden ötürü deride pigment kaybından meydana gelmiştir. Ekseriyetle 20’li yaşlardan evvel ortaya çıkan bu hastalığın tedavisi vardır.

10. BEHÇET HASTALIĞI NEDİR?

Prof. Dr. Hulisi Behçet, Behçet hastalığı açıklayan birinci bilim insanıdır. Behçet hastalığı kan damarlarının intihaplanmasıyla ortaya çıkan kronik bir hastalıktır. Ekseriyetle ağız içi ve cinsel bölgede yaralar açan, ayrıyeten deri, göz, eklemler, damarlarda olmak üzere bedenin bütün organlarına yayılabilen bir hastalıktır.

11. CÜZZAM (LEPRA) NEDİR?

Mycobacterium leprae virüsünden ötürü çevresel hudut sistemi ve deri başta olmak üzere kronik bir enfeksiyondur.

12. DERİ HASTALIKLARININ HANGİLERİ BULAŞICIDIR?

Bu hastalıklardan bulaşıcı olanlar mantar, uçuk ve cüzzamdır. Cüzzam hakkında ‘Bulaşıcılığı kesin olmayıp, hangi yolla bulaştığı bilinmemektedir ve bu yüzden bulaşıcı değildir‘de denmektedir

DERİ HASTALIKLARINA KARŞI KORUNMALIDIR?

 • Sürekli olarak nemlendirici kullanılmalıdır. Kısa müddetlerle ılık duş alınmalı ve bedeni kuru tutmaktan kaçınılmalıdır.
 • Kimyasal hususlardan uzak durulmalıdır.( sabun, paklık eserleri, şampuan vb. gibi)
 • Terlemekten kaçınılmalı ve bedeni sıcak ortamlardan kaçındırmalı.
 • Stresten uzak olmalı ve kaşınan bölgeleri kaşınmamalı
 • Kıyafetleri yünlü ve sentetik tercih edilmemeli