Dolar denetimden çıktı! Selçuk Geçer o denli bir iddia verdi ki… Piyasalar kaynayacak

Piyasa Uzmanı Selçuk Geçer, yükselen dolar için yıl sonu varsayımlarını verdi. Yüksek kestirimleri ile bilinen Geçer’den bu kez korkutan tahliller geldi. Bilhassa emtia ve gayrimenkul yatırımı yapacak olanlar için kritik açıklamalarda bulunan Geçer, dolarda yaşanacak senaryoyu da tek tek açıkladı.

“İHTİYACINIZ YOKSA KONUT ALMAYIN”

“Ne söylediysem çıktı. Piyasanın çok üstünde enflasyon gelecek dedim. Geldi. Öykü çok kolay. Makro grafikleri okuyorum. Muhtaçlığın olduğu parayı satıp dolar alma. Konut çok büyük bir balon haline geldi. Gereksinimim yoksa konut almam. Bu uydurma bir kriz. 2023 2024’te ne demek istediğimi anlayacaksınız. Bu kriz atlatıldıktan sonra acayip bir refah gelecek. 5-6 yıl sonra asıl dehşet sineması gelecek. TL bedel kaybedecek.”

DOLAR İÇİN YENİ SEVİYE

“Piyasalar Fed’in 3 sefer faiz artırmasını bekliyor. Piyasalar korkuyor. Amerika’da enflasyon 9’un üzerine atacak. Enflasyon denetim altına alınmış değil. Bizim enflasyon büsbütün güldürü sinemasına dönmüş durumda. Amerika’da bunları yorumlayan 2 sonuç var. Amerika on yıllıklar 3,30’lar düzeyine. En yüksek düzeyler. Dolar endeski 105’in kıyısında. Sona 110’u görecek. Bu çok yüksek. Euro/Dolar paritesinin Dolar/Euro paritesine dönüştürecek. Euro daha bedelli olacak. Tüm paralar kıymet kaybedecek. 2018 yılından beri teknik büsbütün devreden çıktı. Dolar endeks, 105’e geldiyse buralardan uzak duracaksın. Türkiye daha kırılgan bir ülke. Dolar 20 lirayı kırıp 25 liraya gidecek. Cari açık bu durumdaysa Yıl sonunda 26-30 liralık dolar kuru göreceğiz. “

“DOLARI 26’YA ÇIKARIP…”

“20 Aralık operasyonundan sonra 14 liradan tekrardan 18’e çıktı. Yapmayın insanları büyük ziyan uğratıyorsunuz. Bugünkü 18 lira Aralık’taki 12 lira. Nass var demeye başlarsa anlayın ki kuru evvel 26’ya götürecekler sonra oradan vuracaklar 18’e düşürecekler. Sonra nasıl indirdik diyecekler. DİBS’i açıkladılar bakın ne oldu. Kırılganlıklar yalnızca cari açıkla hudutlu değil. Döviz açıkları var şirketlerin.. Onları batırma derecesine görülebilir. Enflasyon aldı başını gidiyor. Hiçbir şey denetimlerinde değil. Seçim vaktinde hükümetin vakit kazanma dışında bir şey yok.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.