Dolara DİBS tokadı! Selçuk Geçer’den çöken rezervlere ‘Kupon senet’ uyarısı… Dolar-kağıt takas oyunu başladı

Dolar kurunu 17 lira düzeylerine dayanmasıyla, Muhteşem Bono argümanları ortaya atılırken, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi ihraç edileceği duyurusu geldi. Açıklamadan sonra dolarda kısa periyodik bir düşüş yaşanırken, elinde döviz bulunduranlar huzursuz bir sürece girdi. Pekala DİBS nedir? DİBS döviz kurunu nasıl etkileyecek? Piyasa Uzmanı Selçuk Geçer, DİBS’e dair soruları yeni yayınladığı görüntüsünde örneklerle açıkladı.

DİBS İLE NE AMAÇLANIYOR?

15 Haziran 2022 tarihinden itibaren başlanacak olan GES projesi sonrası ekonomistler ve piyasa uzmanlarından açıklamalar gelmeye başladı. Piyasa Uzmanı Selçuk Geçer ise Merkez Bankası’nın rezervlerinin çöktüğünü söz ederek, “Vatandaştan TL borçlanacaklar” değerlendirmesini yaptı. GES’i örnekler ile anlatan Geçer, “Kupon ödemeli senet verecekler” diyerek yatırımcıyı uyardı. İşte ayrıntılar.

“KASADA PARA KALMADI VATANDAŞTAN TL BORÇLANACAKLAR”

“İlginç bir şey oldu. Dolar 16,80’lere kadar düştü dolar. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sayın Nebati açıklamasından sonra Dolar 17,21 düzeyine tekrar döndü. Herkes Üstün Bono bekliyordu. İşte bu durum Üstün Bono. Biz bir şey açıklayacağız diyorlar. Beşerler beklenti içerisine girdi. Sonrasında Gelire Endeksli Devlet İç Borçlanma Senedi geldi. Neden getirildi? Neden? Vatandaştan TL olarak borçlanmaya çalışıyorlar. Zira kasada para kalmadı. Kur şoklarına emin adımlarla ilerliyoruz. Hala para siyasetleriyle işi düzeltebileceklerini sanıyorlar.”

“1 DOLARI OLAN MERKEZ BANKASI’NDAN DAHA ZENGİN”

“Dövizi 12’lere düşürdükleri an politik bir muvaffakiyet kazanacaklarına inanıyorlar. 20 Aralık’ta gol yiyenler kendi seçmenleri. Bu beşerler artık 2. kere kaybetmiş beşerler. Biz artık kurumlardan borç alamıyoruz. Yabancılardan da alamıyoruz. Bütçe açığından ötürü TL’ye muhtaçlığımız var. Kupon ödemeli senet verecekler bize. Yani kağıt dağıtacaklar. Temel öykü şu. Merkez Bankası rezervleri çökmüş durumda. 1.7 milyar dolar geriledi. Net döviz rezervimiz 10 buçuk milyon dolara indi. Kasadaki para eksi 52,8 milyar dolar. Cebinizde 1 dolar var mı? Merkez Bankası’ndan daha çok döviz rezervine sahipsiniz. 1 doları olan Merkez Bankası’ndan daha varlıklı. Bunun tek nedeni para siyasetleri ile düzeltecekler sanmaları. Enflasyonu da patlattılar. Arjantin’in önündeyiz. Önümüzde Venezuela var. Bu başla devam edersek onu da sollayacağız.”

DİKKAT! “DİPS İLE DÖVİZ BOZDURACAKLAR”

“Devlet diyor ki ben size senet vereceğim. Doların bozdurup getirirsen hatta bozdurma koşulunu da sunabilir. Örneğin, 100 dolarını götürdün.100 dolar şu anki kurla 1715 lira. Bunu bana yatıracaksın deyip karşılığında yüzde 70 faiz verecek. Yani 3 aylık faiz. Biz faiz artırmayacağız diyorlardı. Ülkeyi yönetenler tek faizin siyaset faizin olduğunu düşünüyorlar. Bu en etkisiz faiz. Siyaset faizlerini 14’te tutup faizi artırmıyoruz diyorlar. Örneğin, Enflasyon sayısının üzerine yüzde 16 faiz koyacaklar ve yüzde 86 verecekler. Bununla herkesin koşa koşa gideceğini sanıyor. Bir kez yabancı bu türlü bir faiz ortamına girmez. Bu kırılganlığın tabanı. İktisat çortladı. Bir yerden para bulamıyor. Vatandaştan toplamaya başladılar. Herkes dövizini bozdurunca dolar düşecek. Aslına baş buydu. Günün sonunda bu resmi bir itirafıdır. Sistemin çöktüğünün itirafıdır. Bende kur patlasın istemiyorum. Mümkün hayli bu saatten sonra dikkatli oldun”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.