DSÖ: Covid-19 olayları 110 ülkede artıyor, salgın şimdi bitmedi

Örgütün Cenevre merkezindeki basın toplantısında konuşan DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid-19 hadiselerine dair son gelişmeleri kıymetlendirdi.

Covid-19’un alt varyantlarından BA.4 ve BA.5’in 110 ülkede hadise artışlarını tetiklediğini belirten Ghebreyesus, “Küresel hadise artışlarında yüzde 20 yükselme görülürken DSÖ’nün 3 bölgesinde mevt oranları arttı” dedi.

Ghebreyesus, “Salgın değişim gösteriyor. Virüsle uğraşta ilerleme kat ettik ama salgın şimdi bitmedi” değerlendirmesinde bulundu.

Dünya genelinde test, hadise bildirme ve genom sıralamalarının azalmasından dolayı DSÖ’nün virüs takip kabiliyetinin sınırlandığını vurgulayan Ghebreyesus, “Mevcut Omicron varyantının takibi ve bundan sonra belirecek varyantların tahlili giderek zorlaşıyor” formunda konuştu.

Ghebreyesus, mevcut olay artışlarının Covid-19’u daha tehlikeli hale getirmemesi için aşılamanın kıymetine dikkati çekerek, “son 18 ayda dünyada 12 milyardan fazla aşı dozunun dağıtıldığı” bilgisini paylaştı.

Dünya genelinde sıhhat çalışanları ve 60 yaş üzeri şahısların aşılanma oranının yüzde 75 olduğunu kaydeden Ghebreyesus, ülkelere “nüfuslarının en az yüzde 70’ini aşılama” davetinde bulundu.