Ekmeğe yeni artırım gündemde: 6 liradan satılabilir

Güç kalemlerindeki fiyat artışı sonrası neredeyse iki ayda bir zamlanan ekmeğe yeni bir artırım daha gündemde.

Karar’dan Sacide Demir’in haberine nazaran; 210 gramlık ekmeğin maliyetinin 5 lira 70 kuruşu bulduğunu söyleyen Ekmek Üreticileri Patronları Sendikası Lideri Cihan Kolivar, yakın periyotta 6 liradan satılabileceğini belirtti.

Un krizinin aşıldığını lakin elektrik ve doğalgaza gelen artırımların fiyatlara yansıtılacağını belirten Kolivar, “Geçen sene eylül ayında 200 gram ekmek 2 buçuk liraydı, kilosu ise 12 lira 50 kuruştu. Bu sene ise 200 gram ekmek 4 lira, kilosu ise 19 liraya çıktı. Toplamda ekmeğe yüzde 53 artırım yapılırken, maliyetler ise başta doğalgaz ve elektrik olmak üzere tüm girdiler yüzde 200-300’den fazla arttı. Geçen sene 150 liraya aldığımız maya bu sene 350 liraya çıktı. Bunların yanı sıra personellik maliyetleri de sigorta primleri vs de yüzde 100’e yakın arttı” dedi.

Kolivar, yetkililere bir arada maliyet yapma davetinde bulunarak, 6 liranın bile maliyetleri kurtarmadığını fırıncı esnafını 7 buçuk liranın kurtarabileceğini tabir etti.

İstanbul Ticaret Odası’na (İTO) bağlı fırınlarda 210 gram ekmeğin fiyatı Temmuz ayında alınan kararla 4 TL’ye yükseltilmişti. (HABER MERKEZİ)