Ekmeğin içindeki ‘L-sistein’ nedir? Berberlerdeki saçlar ve domuz kılları toplanıyor… Dikkat kıllı ekmek öldürüyor…

Paketli besinlerde kullanılan besin katkı hususlarının birçok şüphelidir. Bakkaldaki ve ya market raflarındaki ekmek reyonunda yürürken düzinelerce paketlenmiş ekmek çeşidi bulacaksınız. Pazarlama hilelerine kanmayın ve her vakit direkt paketin ardına bakın ve içinde hangi materyallerin kullanıldığını okuyun. Paketlenmiş besinlerde bizim ülkemizde onay verilse de dünyanın başka bölgelerinde aslında yasaklanmış birçok katkı hususu vardır.

Zararlı katkı unsurlarının neden hala market raflarımızdaki eserlerde kullanıldığını bilemiyoruz. Ziyanlı içerikleri olan katkı unsurları ile üretilen besin eserleri ülkemizde yasal olabilir lakin denetimi elinize alıp yemediğinizden emin olabilirsiniz. İşte paketlenmiş ekmekte kaçınılması gereken katkı hususları…

PAKETLİ EKMEKLERDEKİ POTASYUM BROMAT’A DİKKAT

Bu oksitleyici unsur, hamuru güçlendirdiği ve pişirme müddetini kısalttığı için ekmeklerde kullanılır ve bu da büyük şirketlerin büyük ölçekli ekmek üretimi için paradan tasarruf etmelerini sağlar. Potasyum bromat Amerika Birleşik Devletleri’nde yasaldır, lakin Kanada, AB, Brezilya, Güney Kore ve Çin dahil olmak üzere birçok ülke katkı unsurunu yasaklamıştır. Neden? Niçin? Japonya’da 1982’de yapılan bir araştırma, farelerde incelendiğinde tiroid, böbrek ve öteki beden kısımlarında kansere neden olabileceğini gösterdi. Çoklukla potasyum bromatla yapılan fast food ekmeğine dikkat edin.

PAKETLENMİŞ EKMEKTEKİ RAFİNE TAHILLAR

Rafine tahıllar beyaz ekmek, beyaz pirinç, beyaz kraker ve beyaz ekmeklerde bulunur. Bu beyaz yiyeceklerden uzak durun, zira onları beyaz yapan rafine tahıllar kalp krizi riskimizi yüzde 30 artırabilir ve bizi insülin direncine ve yüksek tansiyona karşı daha savunmasız hale getirebilir. Hiçbir pazarlamacı bu terimi paketin önüne koymaya yürek edemeyeceğinden, bu bileşeni beslenme etiketinde denetim ettiğinizden emin olun.

PAKETLENMİŞ EKMEKTEKİ YÜKSEK FRUKTOZLU MISIR ŞURUBU

Bu husus şekerlemelerde, atıştırmalıklarda, paketlenmiş yiyeceklerde ve kimi ekmek eserlerinde kullanılan bir tatlandırıcıdır. Sofra şekerine kimyasal olarak misal olmasına karşın, sıhhat uzmanları bu katkı hususunun Amerikan obezite salgınına katkıda bulunup bulunmadığını sorguladılar. Kimi sıhhat otoriteleri buna “zehir” diyecek kadar ileri gitti . Sıhhat riskleri gerçektir, bu yüzden bu mısır eserinden uzak durun.

PAKETLENMİŞ EKMEKTEKİ AMONYUM SÜLFAT

Bu katkı unsuru ekmeğe konur ve evet, amonyak yerlerinizi temizlemek için kullandığınız şeydir. Amonyum sülfatta azot var. Küçük ölçülerde yenildiğinde ve eser ölçülerde yemek için kullanıldığında resmi olarak inançlı kabul edilse de, mutfağımı temizleyen hiçbir şeyin bedenime girmesini istemiyorum. Buğday ekmeğinde hudut bozucu bir formda amonyum sülfat kullanıyor .

PAKETLENMİŞ EKMEKTEKİ İNSAN SAÇINA DİKKAT

L-sistein bu unsur ekmek ve kurabiye hamuru eserlerinde kullanılmaktadır. Neyden yapılmıştır? Ördek tüyü ve insan saçından elde ediliyor. Potasyum bromatın eklenmesine misal bir nedenle ekmeğe eklenen bir amino asittir ve büyük ölçekli fabrika üretimini hızlandırmaya yardımcı olur. Bilim beşerlerine nazaran, “Bazı L-sistein laboratuvarlarda direkt sentezlenirken, birçok ucuz ve bol doğal bir protein kaynağından elde edilir: insan saçı. Saç asitte çözülür ve L-sistein kimyasal bir süreçle izole edilir, akabinde paketlenir ve ticari ekmek üreticilerine gönderilir.

L – SISTEIN NEDEN ÜRETİLİR?

Bu unsurun en büyük üretici Çin’dir. Almanya ve Japonya’da da üretilmektedir. Çoklukla berberlerden toplanan insan saçı ve domuz kıllarından üretilen L-sistein ayrıyeten kaz-ördek tüyleri ve boynuzdan da üretilebilmektedir.


Epilasyon yaptıranlar dikkat! Bilim insanları lazer epilasyon ile kanser ortasındaki ilgide son bilgileri paylaştı…


Ayçiçek yağı dost mu düşman mı? Tüm yemeklerde kullanılıyor ne kadar sağlıklı? İşte en net karşılıklar…