Erdoğan’ın ‘Bu kardeşinize saldırmak Türkiye’ye saldırmaktır’ kelamlarına reaksiyon

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu kardeşinize saldırmak Türkiye’ye saldırmaktır” kelamlarına reaksiyon gösterdi. Babacan, “Öyle değil, kimse kusura bakmasın. Bugün seçim olsa sayın Erdoğan kazanamaz. ‘Türkiye eşittir Erdoğan’ denklemini kurmaya çalışıyor. Bu türlü değil. Türkiye eşit değildir Erdoğan. Türkiye, Erdoğan’dan çok büyüktür. Türkiye 1’den çok büyüktür. Kimse laf oyunlarıyla insanları kandırmaya çalışmasın” dedi.

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, FOX TV’de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programında gündemdeki gelişmeleri kıymetlendirdi.

“ERDOĞAN EŞİT DEĞİLDİR TÜRKİYE”

Babacan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bu kardeşinize saldırmak Türkiye’ye saldırmaktır” kelamlarına, kağıda “Türkiye eşit değildir Erdoğan” yazarak karşılık verdi. Erdoğan’ı “‘Türkiye eşittir Erdoğan’ denklemini kurmaya çalışıyor” diyerek eleştiren Babacan, şöyle konuştu:

“Kendisini ülkeyle ve milletle özdeşleştiriyor. O denli değil, kimse kusura bakmasın. Bugün seçim olsa sayın Erdoğan kazanamaz. Kazandığı devirde bile 50+1’le kazandı. 50+1’le seçimi kazanan Cumhurbaşkanı nasıl ‘Ben Türkiye’yim’ der? Kendisine oy vermeyen beşerlerle kendisini nasıl eşitler? ‘Türkiye eşittir Erdoğan’ denklemini kurmaya çalışıyor. Bu türlü değil. Türkiye eşit değildir Erdoğan. Türkiye, Erdoğan’dan çok büyüktür. Türkiye 1’den çok büyüktür. Kimse laf oyunlarıyla insanları kandırmaya çalışmasın.”

“BU ÜLKENİN PIRIL PIRIL SİYASETÇİLERİ VAR”

Erdoğan’ın ‘Ben olmazsam Türkiye olmaz’ “demeye getirdiğini” savunan Babacan, “Bu ülkenin aslanlar üzere gençleri, pırıl pırıl siyasetçileri var. Türkiye’de ülkeyi kendisinden çok daha güzel yönetecek güçlü bir takım var. Artık Erdoğan periyodu bitiyor. Müsait bir yerde inmesi lazım” tabirlerini kullandı.

“ÖNCELİĞİMİZ ORTAK CUMHURBAŞKANI ADAYI BELİRLEMEK”

6’lı masanın önceliğinin ortak bir cumhurbaşkanı adayı belirlemek ve bu adayın birinci tıpta açık orta farkla seçimi kazanması olduğunu lisana getiren Babacan, şu açıklamalarda bulundu:

“Olur da 6’lı masa rastgele bir halde ortak bir aday belirleyemezse, ortak aday konusunda mutabakat sağlanamazsa o vakit DEVA Partisi’nin Genel Lideri Ali Babacan doğal olarak cumhurbaşkanı adayıdır. Önceliğimiz ve temel gayemiz ortak bir cumhurbaşkanı adayı belirlemek ve adayımızın birinci cinste açık farkla seçimi kazanmasıdır.

“DÖVİZDEKİ PATLAMANIN SEBEBİ ERDOĞAN’IN MERKEZ BANKASI’NI YÖNETMESİ”

Böylesine enflasyonu Türkiye 25 yıldır görmedi. En son Çiller periyodunda yaşanmıştı. O da ekonomistti ya… Aslında kim ‘Ben biliyorum bu işi, tek başıma yapacağım’ diyorsa, ondan korkun. Enflasyonun kökünü kazıp indiğinizde döviz kurundaki patlamayı görüyorsunuz. Döviz kurundaki patlamanın en kıymetli sebebi ise Sayın Erdoğan’ın talimatla Merkez Bankasını başına estiği üzere yönetmeye başlaması ve yanlış talimatlarla yanlış işler yaptırmasıdır.”

“200 LİRA TEDAVÜLE GİRDİĞİNDE 123 DOLAR EDİYORDU”

Türk Lirası’nın paha kaybını anlatmak için cebinden 200 liralık banknot çıkartan Babacan kelamlarına şöyle devam etti:

“Bu paranın tedavüle girdiği tarih 2009. 2009’da 200 liramız tam 123 dolar ediyor. Bu 200 lirayı ben size bir programda göstermiştim. ‘123 dolar indi 23 dolara’ demiştim. Artık yine program yapıyoruz. Artık kaç dolar ediyor? 12 dolar.

“ERDOĞAN YORULDU, MEMLEKETİ DE YORUYOR”

Cumhurbaşkanı ne yapacağını ne diyeceğini şaşırmış durumda. Panik halinde önündeki bütün düğmelere basıyor. Her gün bir diğer mazeret buluyor. 2013’te olmuş bir olayın 2022 yılındaki ekonomiyi etkilemesi diye bir şey düşünülebilir mi? Diyelim ki o devirde yaşananlar iktisat üzerinde tesirli oldu, ortadan 9 sene geçmiş. Son 4 yıldır tek imzayla yetkili. Başarısızlığın münasebeti olarak ta 9 sene evvelki olayları göstermek büsbütün bir çaresizlik ve tükenmişlik. Sayın Erdoğan yoruldu. Bu memleketi de yoruyor. Artık ayrılmanın vakti geldi.

“GEZİ DAVASIYLA İLGİLİ BİR MAĞDURİYETİM YOK”

Tekrar ilan ediyorum bütün Türkiye’ye. Savcılık da mahkeme de duysun: Seyahat davasıyla ilgili şahsi bir mağduriyetim yok. Mağdur değilim. Bununla ilgili hiçbir müracaatım yok ki geri çekileyim.

“KAVALA DAVASI, BİR KİŞİ ÜZERİNDEN BÜTÜN İŞ DÜNYASINA AYAR VERMEKTEDİR”

Ülkeyi yöneten siyasi irade birtakım davalara kafayı takıyorsa mahkemelerin hareket alanı kalmıyor. Kavala davası nedir, biliyor musunuz? Bir kişi üzerinden bütün iş dünyasına ayar vermektir.

“TÜM AKSİYON PLANLARIMIZI EYLÜLE KADAR AÇIKLAYACAĞIZ”

“Halkla buluştuğumuz vakit, DEVA Partisi’yle ilgili tablo hiçbir anketin göstermediği kadar güçlü” diyen Babacan partisinin hazırladığı tüm hareket planlarını eylül ayına kadar açıklayacaklarını da duyurdu:

“Bu ayın ortasında Yargı Islahatı Hareket Planımızı açıklıyoruz. Gerisinden sıhhat, gençlik, turizm, sanayi geliyor. Eylül ayına kadar bütün hareket planlarını açıklamış olacağız.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.