Et fiyatları isyan ettirdi: Kemik bile alamıyoruz

Kurban Bayramı’nın ardından kırmızı ete ortalama 10 lira zam geldi. İstanbul’da bir kilo kıymanın fiyatı 120 lira ile 175 lira arasında değişirken, kuşbaşının kilosu ise 160-180 lira arasında.

Bunun yanında genel olarak et fiyatlarının yüksek olması nedeniyle vatandaşlar et tüketemeyecek duruma geldi. Cumhuriyet’e konuşan yurttaşlar, etin tadını unuttuklarını belirtti.

Cumhuriyet’in haberine göre, iki çocuğuna bakan Rabia Tamer isimli vatandaş, zamlardan dolayı et tüketemediklerini belirtti. Tamer, “İki tane yetişme çağında çocuğum var ve ben onları istediğim gibi besleyemiyorum. Öyle bir hale getirdiler ki bizi, bayramdan bayrama et yiyebiliyorduk ancak son üç-dört senedir onu da yiyemiyoruz. Çocuklarıma bunlar baş dönmesi ve hastalık olarak dönüyor. Evime en son ne zaman tavuk aldığımı da hatırlamıyorum“ ifadelerini kullandı.

Tamer, “Artık insanlar günlük olarak karnını doyurmanın derdine düştü. Aylık alışverişlerde iyi kötü alabiliyorduk, dolabımızı doldurabiliyorduk. Ancak şu an en son ne zaman alışveriş yaptığımı bile hatırlamıyorum. Şu an dolabımı açtığımda sadece salça ve tarihi geçmiş bir reçelden başka hiçbir şey yok. İnsanları kuru ekmeğe muhtaç ettiler” diye konuştu.

“ÇOCUĞU OLANA ZOR”

Sercan Çetinçakmak isimli kişi zamlardan dolayı et tüketemediğini vurgulayarak “Fiyatlardan sonra et tüketemez olduk. Kurban Bayramı’ndan, Kurban Bayramı’na et tüketiyoruz. Onun dışında ayda bir anca evimize kırmızı et giriyor” dedi.S.T. isimli bir kişi ise iki çocuğunun olduğunu belirterek “Bir kırmızı eti alıp da yediremiyorsak çocuğumuza, ne diyelim buna? Ben 30 yaşındayım ancak bu yaşıma kadar böyle bir kıtlık görmedim. Böyle giderse durum daha da kötü olacak. Çocuklarımız için korkuyoruz. Küçük çocukları olanlar için hayat çok zor” diye konuştu.

D.A. isimli bir vatandaş ise, “Eti bırakın kemiğe bile paramız yetmiyor” diyerek kırmızı ete gelen zamlara tepki gösterdi.