Fransız Bakan PKK’yı savunup üçlü muhtırayı amaç aldı!

Colonna, Senatonun akabinde Ulusal Meclis’te İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik protokolünü içeren yasa tasarısının kabulünden evvel meclisteki görüşmeler sırasında konuşma yaptı.

Fransa Dışişleri Bakanı, iki İskandinav ülkesinin NATO’ya üyelik başvurusu sürecine atıfta bulunarak, “üçlü muhtıra” için “Şunu belirtmek istiyorum ki, memorandum Ankara’nın çekincelerini kaldırmaya yararlı olmakla birlikte hiçbir halde NATO’yu yahut üyelerini bağlayacak bir taahhüt teşkil etmez.” sözünü kullandı.

Terör örgütü PKK’nın Avrupa Birliği’nin (AB) hazırladığı terör listesinde yer aldığını, PKK üyelerinin Türkiye’de ve dünyanın öteki yerlerinde taarruzlar düzenlediğini hatırlatan Colonna, “diğer Kürt kümeleri, PKK’dan farklı tuttuklarını, bunun kendileri için kilit bir ayrım olduğunu” söyledi.

YPG’YE ART ÇIKTI: ‘KÜRT SAVAŞÇILARI UNUTMAYACAĞIZ’

Colonna, terör örgütü YPG/PKK’yı kastederek, Fransa’nın “bölgeyi (Irak/Suriye) DEAŞ’tan kurtarmak için savaşan ‘Kürt savaşçıları’ unutmayacağını” da kaydetti.

Fransa’da Senato’nun akabinde Ulusal Meclis de İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik protokolünü içeren yasa tasarısını kabul etmişti.

Böylelikle, Fransız parlamentosu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylamıştı.

NATO’ya üyelik müracaatında bulunan Finlandiya ve İsveç ile Türkiye ortasında, İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenen NATO Tepesi’nde Türkiye’nin telaşlarını gidermeye yönelik “üçlü muhtıra” imzalanmıştı.

TÜRKİYE “ÜÇLÜ MUHTIRA” İLE BİRİNCİ SEFER YPG/PKK’NIN, BİR NATO EVRAKINDA YER ALDIĞINI AÇIKLAMIŞTI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 4 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “üçlü muhtıra” ile birinci kere terör örgütü YPG/PKK’nın bir NATO dokümanında yer aldığını söylemişti.

Çavuşoğlu, “üçlü muhtıra” için “Sonuçta birinci kez YPG/PYD, bir NATO dokümanında yer aldı. Bu, Genel Sekreter’in kolaylaştırıcılığında üçlü bir mutabakat olsa da (NATO’nun) tepe bildirisinde de memnuniyetle karşılanarak 18. hususta yer aldığı için bir referans evrakı haline geldi. Birinci kere FETÖ ve YPG/PYD, NATO’nun literatürüne girmiş oldu.” tabirini kullanmıştı.

KAYNAK: AA