Gözler Merkez Bankası’nın faiz kararında: ‘Faizin ne olacağı seçim tarihine bağlı’

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yarın saat 14.00’de faiz kararını açıklayacak.

Bu yılın birinci 4 toplantısında bir değişiklik yapmayan Merkez Bankası’nın

Dünya gazetesi müellifi Alaattin Aktaş, bugünkü “Faizin ne olacağı seçim tarihine bağlı” başlıklı yazısında faiz kararının seçim sürecini etkileyeceğini yazdı.

Aktaş, “Merkez Bankası Para Siyaseti Şurası yarın toplanacak ve faiz kararını açıklayacak. Şura, kararı “açıklayacak”, zira misyonu bundan ibaret, faizin ne olacağına hiç kuşku yok ki ve ne yazık ki daha üstte karar verilecek” dedi.

“ERDOĞAN BİLİYORDUR”

Yılın 5. toplantısında çıkacak karar için Aktaş, “Bu sorunun cevabını herhalde sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan biliyordur. Lakin tahminen o bile şimdi bilmiyordur, yani karar vermemiştir. Zira faizle ilgili olarak yarın ne karar alınacağı, çok büyük ölçüde seçimin ne vakit yapılacağı ile temaslıdır. Seçimin tarihi ise bir erkene alma durumunda en azından bizler için bu evrede doğal ki meçhuldür” sözlerini kullandı.

“Merkez Bankası’nın yarınki toplantısında faizin yükseltilmesi kelam konusu olursa bu büyük olasılıkla enflasyona endeksli bono ya da tahvilden vazgeçildiği manasını taşır” diyen Aktaş, “Ne var ki ikisi birden de gündeme gelebilir; hem faiz artışına gidilir, hem bu kağıt çıkarılabilir. Böylelikle faiz artışıyla kurun tutulması, bu sayede enflasyonun frenlenmesi; tekrar birebir gayeye hizmet edecek yeni kağıdın bütçeye yükünün çok fazla olmaması sağlanabilir” dedi.

26 MAYIS’IN KIYMETİ

26 Mayıs’ın Türkiye’nin seçime hangi tarihte gideceğine ait ipucu günü olduğunu tabir eden Aktaş şöyle devam etti:

“Faiz artırılırsa ve hele hele bu adım enflasyona endeksli kağıt çıkarılarak desteklenirse, yani ekonomik meseleler bir yıl daha ertelenirse seçim vaktinde yapılacak demektir. Ancak yarın faize dokunulmaz ve kur artışına bir manada dur denilmezse ekonomik sıkıntıların daha da büyümesi beklenmeden bu yıl sonbaharda seçime gidilmesi kuvvetle olasıdır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.