GÜZEL Parti’den eğitim planı: Öğretmen mülakatı kalkacak, rektörleri üniversiteler seçecek

ANKARA – UYGUN Parti, “Özgür ve Yenilikçi Birey”, “Çoğulcu ve İştirakçi Toplum” sloganlarıyla Cumhuriyetin 100. yılı için eğitim siyasetlerini içeren planı Ankara’da düzenlenen toplantıda açıkladı.

Eğitim alanında yaşanan problemlerin vurgulandığı plana nazaran uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlik uygulamalar ile mülakat sistemi kaldırılacak, rektör atamalarını üniversiteler kendileri yapacak ve tüm yükseköğrenim yurtları üniversitelere devredilecek.

‘BECERİKSİZLİKTEN DEĞİL ÇOK İSTEYEREK YAPILDI’

Eğitimin toplumun mihenk taşlarından olduğunu belirten YETERLİ Parti Genel Lideri Meral Akşener partisinin eğitim planının açılış konuşmasını yaptı. Bursa Öğretmen Okulu mezunu olduğunu belirterek kendi yaşadığı süreci anlatan UYGUN Parti Genel Lideri Akşener şunları söyledi:

“Dönüp bakıyorum neleri kaybetmişiz. 1970’li yıllar. İmtihanını kazandım, mülakata alındım. O mülakatta ilkokul öğretmenlerinin konuşmasında sorun olmaması gerekirdi, ona bakılırdı ve mülakat bizleri kırmadan incitmeden, yarına yönelik hayallerimizi soldurmayan mülakattı. Ben kazandım. Babamın okula bırakma anını hatırlıyorum. Yaşlı bir müdür beyimiz ve bayan müdüre hanım karşıladı. Dakika bir gol bir bu ülkenin çocuklarına nasıl eğitim vereceğimizi öğrendik. Bilir misiniz doğum stajı yaptık tam bir ay. Kimimiz birinci bir ay bayıldık kanı görünce lakin öğrendik. Her birimiz acil durum için iğne enjektörü, çocukların ilaçlarını öğrendik. Köy ve kent stajı yaptık. Dikiş dikmeyi flüt çalmayı öğrendik. Bütün bunlar Türkiye’nin geleceği olan o çocukların Türkiye’nin demokrasisine, adaletine, iktisadına, bilimine nasıl taraf vereceklerinin öğrenildiği bir eğitimdi.”

‘PARASI OLANIN ÇOCUĞUNU OKUTTUĞU BİR EĞİTİM SİSTEMİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ’

“Öncelikle öğretmen okulları gitti, sonrasında köy okulları gitti, bakanlar gitti, değişmedik bir şey kalmadı. Bunun beceriksizlikten değil pek isteyerek yapıldığını düşünenlerdenim. Kimse bu kadar ahmak olamaz. Bu kadar bilimden uzak, daima değişen, dijital dünya ahenk sağlamak yerine parası olanın çocuklarını okuttuğu bir eğitim sistemiyle karşı karşıyayız” diyen Akşener, Türkiye’de eğitimde fırsat eşitliğinin ortadan kaldırıldığını söyledi ve kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Özel okullara mecbur kalınması ve yalnızca orada güzel eğitim alınabilir anlayışının olması, imtihanlara güvenilmemesi üzere mevzular Türkiye’deki gençlerin yurt dışına gidip garson olarak çalışmasına sebep oluyor. Plansız programsız açılan üniversitelerden mezun olan gençlerin, ailelerin kıt kanaat o çocukları okutmaları, öğretmenlerin atanamaması, çalınan sorular, yurt dışına gitmek isteyen öğrencilere takınılan nobran hal. Geçmişten bugüne getirdiğimiz siyasalların beslendiği o itilaf alanlarından oy devşirmenin önüne geçilmesi bu zihniyeti değiştirmekten geçiyor. İktidar olduğumuzda bu zihniyeti değiştireceğimize kelam veriyorum.”

‘EĞİTİM HARCAMALARINDA KDV KALDIRILACAK’

Akşener’in akabinde GÜZEL Parti Eğitim Siyasetleri Lideri Sevinç Atabey partisinin eğitim planına dair sunum yaptı. Eğitimci genel lidere sahip oldukları için şanslı olduklarını belirten Atabey, “Bir ülke düşünün, sekiz Ulusal Eğitim Bakanı birebir iktidar devrinde değişiyor, her biri farklı model uyguluyor. Ezber odaklı model yerine bilimsel model öneriyoruz” dedi.

İYİ Parti’nin eğitim planında birinci adım, “Hukukun üstünlüğünü temel alan liyakat ve data temelli bir yönetim” oldu. Başta okul yöneticilerinin atanması konusu olmak üzere hemen “liyakatsiz” atamalara dönük yasal düzenlemelerin yapılacağını belirten GÜZEL Parti, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın her kademesindeki yöneticilerin ve okul yöneticilerinin seçilme ve atamalarında liyakati temel alan bir sistem oluşturulacak” dedi.

Eğitime ayrılan kaynakların yetersiz olduğunu, bütçenin kâfi seviyede ayrılmadığını belirten DÜZGÜN Parti’nin hareket planında, okulların muhtaçlıkları dikkate alınarak okul temelli esnek bütçeleme yapılacağını, öğretmenlerin mesleksel gelişimine bütçeden hisse ayrılacağını belirtti, “Eğitim harcamalarında KDV’yi kaldıracağız. Öğrenci Dayanak Kartı Projesini başlatacağız” denildi.

ÖĞRENCİLER İÇİN KART PROJESİ

İYİ Parti’nin kart projesi anaokulu, ilkokul ve ortaöğretim öğrencileri için ‘Okullu Kart”, lise ve üniversite öğrencileri için ‘Genç Kart’ ve 25-64 yaş ortası hayat uzunluğu öğrenme kursiyerleri için ‘Hayat Kart’ formunda tasarlandı. UYGUN Parti’nin bu projesine nazaran her eğitim öğretim yılı başında kitap ve kırtasiye harcamaları için belirlenen ölçü Okullu Kart’a yüklenecek. Müze ve ören yerlerine fiyatsız giriş, devlet tiyatrolarında iki oyunu fiyatsız izleme, okullar açık olduğu sürece fiyatsız internet ve kara, deniz ile hava yolu ulaşım fiyatlarında KDV istisnası sağlanacak. Bu hakların yanı sıra Genç Kart ve Hayat Kart’ta kent içi ulaşım takviyesiyle belediyeye ilişkin toplu taşıma araçlarında günlük iki fiyatsız binişin sağlanacağı da tabir edildi.

‘ÖĞRETMEN MÜLAKAT UYGULAMASI KALDIRILACAK’

İYİ Parti’nin eğitim planına nazaran atanamayan öğretmen kalmayacak. Öğretmen mülakat uygulamasının kaldırılacağını, birinci eğitim yılı öncesi 100 bin atama yapılacağını, kontratlı ve fiyatlı öğretmen uygulamasına son verileceğini belirten parti, toplam 250 bin öğretmen atamasının yapılacağını vurguladı.

Uzman öğretmenlik ve baş öğretmenlik uygulamalarının kaldırılacağını, meslekte beş yılını dolduran öğretmenin bir derece kazanacağını ve bu öğretmenlere en yüksek devlet memuru aylığının brüt fiyatının yüzde 60’ı kadar eğitim ve öğretim tazminatı ödeneceğini belirten YETERLİ Parti, meslekte 15 yılını tamamlayan öğretmenlere de bir derece verileceğini ve yeniden bu öğretmenlere en yüksek devlet memuru aylığının brüt meblağının yüzde 120’si kadar tazminat verileceğini belirtti.

‘HER ÜNİVERSİTE KENDİ REKTÖRÜNÜ SEÇECEK’

İYİ Parti’nin eğitim planında üniversiteler de yer aldı. YÖK’ün yerine ulusal seviyede planlama ve uyumdan sorumlu Yükseköğretim Planlama Kurulu’nun kurulacağını (YPK), üniversitelerin mali ve akademik özerkliğinin sağlanacağını, her üniversitenin rektörünü kendisinin seçeceğini belirten GÜZEL Parti, “Yükseköğretim kurumlarının adalet, liyakat, şeffaflık, hesap verebilirlik, katılımcılık ve bilimsel özgürlük unsurları çerçevesinde yönetileceği bir idare yapısı oluşturulacak” dedi.

Öğrencilerin barınma sorunu çektiğini ve buna dönük de adımlar atılacağını belirten YETERLİ Parti, bu kapsamda Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun Yükseköğretim Kredi ve Burslar Kurumu olarak tekrar yapılandırılacağını, tüm yükseköğretim yurtlarının üniversitelere devredileceğini, gereksinim duyan tüm öğrencilere yurt ve barınma imkanının sağlanacağını belirtti.

‘BİR YILLIK ZARURÎ ANAOKUL VE BEŞ YILLIK İLKOKUL DÖNEMİ’

100 çocuktan 22’sinin öğrenme fakiri olduğunu, 1 yıllık mecburî okul öncesi eğitim ve 5 yıllık ilkokul eğitimi ile bu sürecin tamamlanacağını belirten GÜZEL Parti ‘Güçlü Okul Modeli’yle Liselere Giriş Sınavı’nın kaldırılacağını belirtti. Bu modele nazaran liyakat temelli okul idareleri oluşturulacak, öğretmenin prestijinin tesis edildiği ortam yaratılacak, öğrencilerin gelişimine uygun ölçme ve kıymetlendirme formülleri geliştirilecek.

Köy okullarının yine açılacağını, yabancı lisan öğretiminin lisan marifetlerine uygun tekrar düzenleneceğini, ders kitaplarının bilimsel ve pedagojik prensipler çerçevesinde yine düzenleneceğini belirten ÂLÂ Parti, eğitimde teknolojik imkanlardan daha çok yararlanılacağını vadetti. (DUVAR)