HDP, Peker’in tezlerine dair Meclis araştırması istedi

ANKARA – HDP Küme Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç, organize kabahat örgütü liderliği suçlamasıyla kırmızı bültenle aranan Sedat Peker’in, eski Sermaye Piyasası Şurası (SPK) Lideri Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu, AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu Ban ve TOBB Deniz Meclisi Üyesi Salih Orakçı ile ilgili rüşvet ve yolsuzluk savlarını Meclis gündemine taşıdı.

Rüşvet ve yolsuzluk savlarının araştırılmasını talep eden HDP, Meclis araştırması açılması için TBMM Başkanlığı’na önerge verdi.

‘GÖREVİ İHMAL CÜRMÜ İŞLENİYOR’

Peker’in tezlerinin akabinde savcıların sessizliğinin ‘toplumsal öfkeyi’ büyüttüğünü belirten HDP Küme Başkanvekilleri, Meclis araştırması için verdikleri önergenin münasebetinde, “Rüşvet ve haksız zenginleşme, yolsuzluk ve hırsızlık yapıldığı argümanları ortasında SPK liderlerinden milletvekillerine, çeşitli seviyelerdeki bürokratlardan gazetecilere, Cumhurbaşkanı danışmanlarından siyasi parti yöneticilerine kadar çeşitli isimler kelam konusu edilmektedir. Tezler karşısında savcıların harekete geçmemeleri, iktidarın yargı üzerindeki baskı ve yönlendirmesi olduğu kanaatini toplumda yaygınlaştırmaktadır” sözlerini kaydetti. Önergede, “Savcıların sessiz kalması, birebir vakitte TCK’de düzenlenen ‘görevi ihmal’ hatasının işleniyor olmasına da işaret etmektedir. Tezler vahimdir ve araştırılması elzemdir. Aksi durum Meclis’in saygınlığına da büyük gölge düşürecektir” denildi. (DUVAR)