Her taşın altından çıkan Cengiz İnşaat İkizdere’nin taşıyla İyidere’ye liman yapacak

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, 5 Mayıs tarihli, “İkizdere’nin taşıyla İyidere’ye liman” başlıklı yazısında, “İkizdere’den taş çıkarıp İyidere’ye liman terminali yapacaklar. Taşocağından çıkarılacak milyonlarca ton taşla, deniz doldurulacak yani” bilgisini paylaştı.

Liman projesinde Cengiz İnşaat’ın yanı sıra Yapı ve Yapı şirketinin de bulunduğunu belirten Toker, “Ta o zaman, yani Temmuz 2020’de sorup cevabını alamadığımız o soru halen geçerli: Bakanlık, 21/b usulüyle bu ihaleyi yaparken, Cengiz İnşaat ile Yapı ve Yapı’nın bir ortaklık kuracağını önceden biliyor muydu? İki firmanın bu ihaleye ilişkin ortaklığı, teklif aşamasında nasıl oluştu” sorularını yöneltti.

Toker yazısını şu satırlarla sürdürdü:

“Cengiz İnşaat’ın, İkizdere’deki taşocağını devletin verdiği onaylara, izinlere dayanarak açma girişiminde bulunduğunu öğreniyoruz. Yetkisine göre Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı. İyidere Lojistik Liman projesi için bu bakanlıkların her biri ayrı ayrı izinler verdi, kararlar aldı. Peki devlet kurumlarının bu kararları alması, partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a rağmen mümkün olabilir miydi?

Dolayısıyla, vatandaşın (ki ağırlıkla AKP seçmeni) İkizdere Vadisi’nde sergilediği direncin gerçek muhatabı, AKP iktidarı. Daha net söylemek gerekirse Partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan. O, “dur” demeden İkizdere’de taşocağı açma girişiminin durma ihtimali de görünmüyor. Birkaç gün önce İkizdere’de AKP’li vekiller ile nöbet tutan vatandaşlar arasındaki diyalog fikir veriyor. İkizdereliler, yaşam alanlarının nasıl bozulduğundan bahsederken, aldıkları cevap ya “Parasını verelim” ya da “Siz buraya lojistik liman istemiyor musunuz?” oluyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir