Hollandalı bakan evsizlerin meselelerini yerinde görmek için kılık değiştirdi, geceyi yurtta geçirdi

Hollanda Devlet Bakanı Maarten van Ooijen, evsizlerin meselelerini daha yakından görebilmek için, kılık ve kimlik değiştirerek evsizler yurdunda geceledi. Kamu sıhhati, spor ve toplumsal bakımdan sorumlu bakanın tutumu, birçok kişi tarafından olumlu karşılandı. Kimileri ise van Ooijen’i, evsizlerin sıkıntısını “pijama partisine indirgemekle” suçladı.

32 yaşındaki Maarten van Ooijen, ülkedeki evsizlerin meselelerini yakından incelemek ve evsizlerin geceyi geçirdiği merkezlerdeki işleyişi görmek için kılık değiştirmeye karar verdi.

Van Ooijen, evvelki gece “tebdil-i kıyafetle”, Hollanda’nın orta güney kesitindeki Den Bosch kentindeki evsizler yurduna gitti.

Ziyaretten yalnızca toplumsal barınma merkezi müdürü ile gece vardiyasındaki bir güvenlik vazifelisi haberdar edildi.

Şık ekip elbisesi ve gömleğini çıkarıp bir plastik pazar çantasına dolduran Hollandalı bakan, tişört ve kot pantolonla gece yarısına hakikat, toplumsal barınağın kapısını çaldı.

Yaşadığı tecrübesi sonraki gün toplumsal medya hesabından paylaşan van Ooijen, kendisine tekraren, “evsizlerin basmakalıp manzarayla değerlendirmediği” söylense de, kapıya yaklaştığında hala görünüşüyle ilgili şüphelileri bulunduğunu anlattı.

Ancak, barınaktan içeri girince vazifeliler, onun imgesi ya da kıyafetiyle ilgilenmek yerine, özel sınırılarını da gözeterek, nazikçe sorular sormaya başlamış.

SAHTE İSİMLE, UYDURULMUŞ BİR ÖMÜR HİKAYESİ ANLATTI

Sahte bir isimle, uydurulmuş bir hayat hikayesini, toplumsal barınak çalışanlarına anlatan Hollandalı bakan, kısa müddette kaydı yapılarak evsizler yurduna kabul edilmiş.

Bir müddet oturma odasında öteki evsizlerle sohbet eden Maarten van Ooijen, onların neden evsiz olduğunu, toplumsal yardım alıp almadıkları ve devletten gereğince yardım alıp almadılarını sormuş.

Ardından yatakhaneye geçen Hollandalı bakan, ağır bir yer kokusuyla karşılaşmış. Van Ooijen, öteki evsizler tarafından da, gece horlamalara karşı hazırlıklı olması konusunda uyarılmış.

Giysileri ve diş fırçasının bulunduğu plastik torbayı, uyuyacağı yatağın üzerine koyan devlet bakanı, o anda, sahip olduğu tek gerçek şeyin bu olduğu hissine kapılmış.

Hollandalı bakan, geceyi tıpkı odada geçirdiği arkadaşlarına gerçeği, sabah açıklamış, “Hayır, yeni evsiz genç değil. Toplumsal bakımdan sorumlu devlet bakanıyım” diye.

Maarten van Ooijen, ziyaretten çok şad olduğunu söylüyor. Plansız, kurgusuz gerçek bir çalışma ziyareti yaptığını vurgulayan Hollandalı bakan, “Hayal edebileceğimden daha dürüst ve uygun geçti” diyor.

Evsizler yurdundan içeri adımını attığında, bir an için, “Şoförü arayıp konuta geri döneyim ya da bir otele gideyim. Gerekirse dışarıda uyurum” hissine kapıldığını söyleyen Hollandalı bakan, böylelikle evsiz insanların gerçekte neler yaşadığını, nasıl bir ruh hali içinde olduklarını da yaşayarak gördüğünü vurguluyor.

TEPKİLERİN BİRDEN FAZLA OLUMLU

Bakan van Ooijen’in, evsizler yurdundaki izlenimini anlattığı toplumsal medya paylaşımı, çok sayıda reaksiyon aldı. Yansıların büyük kısmı olumlu tarafta.

Sosyal medya kullanıcıları, yöneticilerin, ekseriyetle uygulamalarında toplumsal gerçeklere gereğince yakın olmadığını belirterek, bu nedenle Hollandalı bakanın gerçeği bulmak için evsizler yurdunda kalmasının değerli olduğunu lisana getiriyor.

Bazı vatandaşlar ise, tüm tecrübenin ter kokusu ve horlama ile sınırılı olduğunu savunarak, van Ooijen’in ziyaretini bir oyun olarak pahalandırıyor.

Sosyal medya kullanıcıları, bakanın, evsizlerin problemini “pijama partisine indirgediğini” öne sürerek, “Evsizler için bundan sonra ne yapacaksınız, aslı sorun o” diyor.