İş dünyasının Schengen zahmeti: Vize değerlendirmeleri ve retler her geçen gün artıyor

Türkiye vatandaşları için Pandemi devriyle başlayan Schengen vizesi külfeti artarak devam ediyor. Uzayan vize kıymetlendirme süreçleri ve artan retler nedeniyle ticari seyahatlerini gerçekleştiremeyen iş insanlarının sayısı artıyor. Kimi ihracatçılar iştirakçisi oldukları fuarlara dahi vize alamıyor.

Schengen vize alımlarında yaşanan gecikmeler, artan retler ve kısa vadeli vizeler, ihracatçılara önemli külfetler yaşatmaya başladı. Vize süreçlerinde yaşanan gecikmeler iş seyahatlerinin planlamasını zorlaştırırken, kimi toplantıların da gerçekleştirilememesine ve iş kontaklarının kurulamamasına neden oluyor.

Dünya’dan Merve Yiğitcan’ın haberine nazaran birtakım fuar iştirakçilerinin aldığı ret yanıtları ya da vizelerinin yetişememesi nedeniyle tertiplere katılamayacak olmaları, eylül ayı itibariyle hızlanacak fuar trafiği öncesi ihracatçıları endişelendiriyor.

Vize süreçleri 45 güne kadar uzuyor

Edinilen bilgiye nazaran, pandemi nedeniyle ülke konsolosluklarında ağır ilerleyen bürokrasi iş insanlarını da olumsuz etkilemeye başladı. ABD ve İngiltere konsolosluklarına başvuran iş insanları ticari seyahatleri için ileri tarihli vize randevusu alma, vize süreçlerinin sonuçlanma müddetlerinin 45 güne kadar uzaması ve seyahat edilecek ülkedeki ticari ilişkinin ya da partnerin davetiyesine karşın ret karşılığıyla karşılaşabiliyor.

Bu sorun AB vize müracaatlarında ise çok daha ağır yaşanıyor. Bilhassa pandemi sonrası yaşanan kelam konusu düşüncelerde, ilgili konsoloslukların ‘başvuru kotası’ uygulamasına geçmesi, vize taleplerinin artması ve vize alınan ülkeye gidilip geri dönülmemesi formundaki olayların artmasının tesirli olduğu düşünülüyor.

En büyük meşakkat Almanya’da yaşanıyor

Bilgi veren kaynaklar, iş insanları için en büyük ıstırabın ve ret oranının Schengen ülkeleri içinde en ağır konsolosluk olması sebebiyle Almanya’da yaşandığını belirttiler. Pande-mi öncesinde 10 iş günü süren vize sürecinin, pandemi sonrası en az 15 iş gününe çıktığı ve 45 iş güne kadar uzadığı görülüyor. Ticari vize müracaatlarında bu mühletin kısaltılması istikametinde taleplerini lisana getirdiklerini söyleyen bölüm kaynakları, fakat bu taleplerin birçoklarının göz gerisi edildiğini, son vakitlerde bu nedenle fuara yetişemeyen ihracatçıların sayısında artış olduğunu lisana getiriyor.

Fransa Konsolosluğu ile yaşanan en büyük sorun ise randevu için tarih almak olurken; Konsolosluk şimdi ayın başında, o ay için olan randevu kotasını kapatıp bir sonraki aya erteleyebiliyor. İtalya Konsolosluğu da fuar ziyaretlerini ticari değil turistik olarak pahalandırıyor, bu nedenle iş beşerlerine kısa müddetli vize veriyor. Dal kaynakları, İspanya’nın da Schengen ülkeleri içinde en dertli konsolosluğa sahip ülke olduğuna dikkat çekiyor. İş insanları kelam konusu konsolosluğun hem çok fazla evrak istediğini hem de çok kısa periyodik vize verdiğini belirtiyor. Öte yandan Hollanda, Belçika ve Avusturya konsoloslukları da vize randevusu için çok ileri tarih vererek iş insanlarının programlarını planlamasını zorlaştırıyor.

ABD yalnızca son 48 ay içinde vizesi biten bireylerin müracaatlarını alıyor

Schengen ülkeleri dışında İngiltere vizesinin de geçmiş yıllara nazaran daha sıkıntı alındığını söyleyen bölüm kaynakları, vize alma müddetinin 6-7 haftaya kadar çıktığından ve ret oranlarının çok arttığından şikayetçi. ABD Konsolosluğu ise pandemi periyodunda aldığı bir karar ile yalnızca son 48 ay içinde vizesi biten şahısların müracaatlarını kabul edip, başka müracaatlar için randevuları 2023 yılına veriyor. Bu bahiste ABD Konsolosluğu’na birtakım iş dünyası örgütleri tarafından resmi müracaatların yapıldığı, lakin konsolosluğun hiçbir biçimde esneklik sağlamadığı bildirildi.

15 günde alınan vize artık 2 ayda alınıyor

Vize süreçlerinde yaşanan zahmetlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri Mustafa Gültepe “2 aydır İngiltere ve ABD’de müddetler çok uzamıştı. Son 2-3 haftadır başka ülkelere de sirayet etti. Yavaşlama var. Randevuları geç veriyorlar. Daha evvel 15 günde aldığınız vizeyi artık 1,5-2 ayda alabiliyorsunuz. İngiltere’de bu müddet daha da uzun. Ticari seyahat gerçekleştirecek iş insanları bu gecikmeleri göze alarak daha erken vize müracaatında bulunmalılar” diye konuştu.

“Şirketin davetiyesine karşın fuara katılamadık”

Vize mağduriyeti yaşayan şirketlerden biri de otomotiv endüstrinde faaliyet gösteren ve Almanya’nın sanayi devlerinden Schaffler’in Türkiye’deki distribütörlerinden Rulman Ticaret oldu. Mayıs ayında Schaeffler’in Almanya’da, çeşitli ülkelerden bayilerini bir ortaya getirdiği bir toplantı düzenlediğini ve firmalarının da toplantıya davet edildiğini aktaran Rulman Ticaret İdare Şurası Lideri İbrahim Bayındır, fakat Schaeffler’in davetiyeyi paylaştığı firma yöneticisine vize verilmediği için toplantıya katılamadıklarını söyledi.

Bayındır “Schaffler’in davetiyesine karşın vize alamadığımıza çok şaşırdık. Akabinde haziran ayında İtalya’daki bir fuar için tekrar vize başvurusu yaptık. Bu defa de İtalya vize vermedi. Ortada bir öbür fuar ziyareti için Polonya’dan vize istedik, kısa müddetli bir vize alabildi tıpkı yöneticimiz. Eylül ayında bölümün en büyük fuarlarından Almanya’daki Automechanika Fuarı’nda iştirakçi olarak yer alacağız. Tekrar Almanya Konsolosluğu’na başvurduk, fuarda yer alacak yöneticimiz yeniden ret aldı. Ziyaretçi değil direkt iştirakçi olarak yer alacağımız fuar için de vize alamamak çok can sıkıcı. Hiçbir münasebet sunulmuyor. Tekrar ilave evrak hazırlayıp, çeşitli dilekçeler yaparak müracaatımızı gerçekleştireceğiz. İhracatımızı artıralım derken, ihracatı engelleyici bu durum keyif kaçırıyor” sözlerini kullandı.

100 Türk’ten 20’sine ret

Verilere nazaran Schengen’e başvuran 100 Türk’ten 20’sinin vize başvurusu reddediliyor.