İstanbul’daki mutabakatın mürekkebi kurumadan Rusya Odessa’yı vurdu

Ukrayna ordusu, Rusya’nın bu sabah füzelerle Karadeniz’deki liman kenti Odessa’yı vurduğunu duyurdu.

Ukrayna Güney Komutanlıığı’ndan yapılan açıklamada, “Düşman Kalibr füzeleriyle Odessa’daki ticaret limanına saldırdı” denildi. İki füzenin limanın altyapısında hasara yol açtığı açıklandı.

Ukraynalı yetkililer Reuters’a; bu atağın dün İstanbul’da imzalanan tahıl koridoru muahedesine darbe vurduğunu aktardı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Rusya’nın Odessa limanına füze saldırısı, verdiği kelamları tutmaması ve İstanbul mutabakatı kapsamında BM ve Türkiye nezdindeki taahhütlerine uymaması 24 saatten az sürdü. Yerine getirmemesi durumunda Rusya, global besin krizinin tüm sorumluluğunu üstlenecektir” sözlerini kullandı.

ABD’nin Kiev Büyükelçisi Bridget Brink de, atak nedeniyle Rusya’nın sorumlu tutulması gerektiğini söyledi.

ANLAŞMA, TÜRKİYE’NİN ARABULUCULUĞUNDA İMZALANDI

Rusya’nın Ukrayna işgalinin akabinde tonlarca tahıl Ukrayna limanlarında mahsur kalmış, dünyada besin krizine yol açan bu meseleye tahlil için Tahıl Sevkiyatı Mutabakatı, Türkiye’nin ve Birleşmiş Milletler’in arabuluculuğunda dün imzalanmıştı. İmza merasimine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Küresel besin krizinin tahlilinde büyük rol oynayacak teşebbüse vesile olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Tüm dünyada milyarlarca insanı bekleyen açlık tehlikesinin önünün alınmasına katkı sağlayacağız” demişti.

Dünyanın esas tahıl üreticilerinden Ukrayna’nın Karadeniz’deki Odessa limanı, ülkenin ana ticaret rotalarından biri. Kente yönelik atağın İstanbul’daki muahedenin akabinde gelmesi dikkat çekti.

BM yetkilileri, dün yaptıkları açıklamalarda mutabakatın birkaç hafta içinde büsbütün yürülüğe gireceğini açıklamıştı. Plana nazaran Ukrayna Karadeniz’de tahıl taşıyacak gemilere eşlik edecek, Rusya da sevkiyat sırasında limanları maksat almayacak.

UKRAYNA’DAN İHTAR

Ukrayna Devlet Başkanlığı Danışmanı Mykhailo Podolyak, dünkü merasim öncesinde yaptığı açıklamada Ukrayna limanlarını tahıl ihracatı için tekrar açma muahedesine yönelik Rusya’nın rastgele bir provokasyonuna askeri karşılık vereceklerini söylemişti.

Son olarak Ukrayna, Birleşmiş Milletler ve Türkiye’ye Karadeniz’de tahıl koridorunun inançlı olarak açılması için yükümlülüklerini yerine getirmesi için Rusya’yı zorlama daveti yaptı. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasil Bodnar ise, İstanbul’da imzalanan mutabakata ait toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Rusya ile olan muahedenin imzalanan kağıda bile değmez olduğu aşikardır. Rusya’nın BM ve Türkiye’ye verdiği taahhütlerin sorgulanması için 24 saat bile geçmedi. Rusya devletten çok terör devletidir” sözlerini kullandı.