Kanada Merkez Bankası’ndan faiz kararı: 14 yılın en yüksek düzeyine çıkarıldı

Kanada Merkez Bankası, gecelik faiz oranında beklentiler dahilinde 75 baz puanlık artışa gitti. Bankadan yapılan açıklamada, nakdî sıkılaşma siyasetinin sürdürüldüğü aktarıldı. Açıklamada, gecelik faiz oranının 75 baz puan artışla yüzde 2,5’ten yüzde 3,25’e yükseltildiği kaydedildi. Böylelikle, Kanada’da faiz oranı 14 yılın en yüksek düzeyine ulaştı.

Kovid-19 salgınının, devam eden arz kesintilerinin ve Ukrayna’daki savaşın tesirlerinin büyümeyi azaltmaya ve fiyatları artırmaya devam ettiğine işaret edilen açıklamada, global enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiği vurgulandı.

Açıklamada, dünya genelinde merkez bankalarının para siyasetini sıkılaştırmaya devam ettiği belirtilerek, ABD’de iş gücü piyasası sıkı olmasına karşın ekonomik faaliyetin ölçülü bir hal aldığını, Çin’in ise Kovid-19 kapanmalarından kaynaklanan devam eden zorluklarla karşı karşıya olduğu aktarıldı.

ENFLASYONUN YÜZDE 2’YE DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN DAHA FAZLA ARTIŞ VURGUSU

Emtia fiyatlarının oynak olduğuna dikkatin çekildiği açıklamada, petrol, buğday ve kereste fiyatlarının ölçülü hale geldiği, doğal gaz fiyatlarının ise yükseldiği kaydedildi.

Açıklamada, ülkede enflasyonun temmuzda akaryakıt fiyatlarındaki düşüş nedeniyle yüzde 8,1’den yüzde 7,6’ya gerilediği bildirildi. Dataların bilhassa hizmet dalında fiyat baskılarının daha da genişlediğini gösterdiğine işaret edilen açıklamada, kısa vadeli enflasyon beklentilerinin yüksek kalmaya devam ettiği aktarıldı.

Açıklamada, “Enflasyon görünümü göz önüne alındığında, İdare Şurası hala siyaset faiz oranının daha da artması gerektiği kanaatinde.” değerlendirmesi yer aldı. Banka İdare Şurası’nın fiyat istikrarına olan bağlılığında kararlılığını koruduğu vurgulanan açıklamada, yüzde 2 enflasyon amacına ulaşmak için gereken adımların atılmaya devam edileceği kaydedildi.