Koşun Kavga Var: Drama Pasta ve Madrigal’in Gitaristi Ceyhun Karakaş Birbirine Girdi

Sosyal medyayı yakından takip edenlerin, özellikle de YouTube’un YouTube olduğu dönemleri bilenlerin tanıdığı ve bildiği bazı olaylar var elbette. Bu olayların da arka planını anlatmak için yüzünü göstermeden videolar çeken Drama Pasta kanalı gözde hesaplardan. Dün dizi zevki yüzünden Twitter’da linç edilen Hey Tuvba’nın konusu yine dönüp dolaşıp Drama Pasta’ya bağlandı. Tuğba’nın eşi Ceyhun da konuya cevap verince ortalık yangın yerine döndü!

YouTube’da uzun yıllardır içerik üreten Hey Tuvba’yı aranızda tanıyanlar vardır.

2020 yılında YouTube’a yüklemiş olduğu ‘İzlediğim tüm dizileri puanlıyor ve sıralıyorum’ videosundan bir ekran görüntüsü dün Twitter’a düşünce kendisine gelmeyen yorum kalmadı.

Konu üzerinde Hey Tuvba’nın eşi, Madrigal’in gitaristi olarak tanıdığımız Ceyhun Karakaş da önce dizi eleştirisi hakkında yorum yapmış ardından linçlere sinirlenmişti.

Hey Tuvba’nın Twitter’da sıklıkla linç edildiği takipçileri tarafından bilinen bir gerçek. Kendisi bir noktadan sonra görmek ve okumak istemediği için Twitter hesabını kapatmıştı hatta. Ceyhun da bu linç kültürüne olan sinirini belirttikten sonra konuyu ne hikmetse Drama Pasta’ya bağladı ve onu etiketledi.

Drama Pasta ve Tuvba olayını kaçıranlar için de kısa bir özet geçelim şimdi sizlere:

Hey Tuvba’nın arkadaş grubu, YouTube’un o dönemler yükselişte olan diğer isimlerdi. Yani Sude Alkış, Ecmel Soylu, Mösyö Taha ve üniversiteden arkadaşı şimdilerin sosyal medya üreticisi İlayda Sarıdede ve daha fazlası. Bu ekip birdenbire küsmüş ve dağılmıştı ne hikmetse. Aralarından bazıları görüşmeye devam etse de, küslüğün arkasında yatan sebepler merak edilmişti. Haliyle YouTube magazinin yetkili ismi Drama Pasta da 9 ay önce bu konu hakkında bir video çekmişti. ‘MÜKEMMEL ARKADAŞ GRUBU NEDEN DAĞILDI? Ecmel Tuvba Küslüğü, Sude Tuvba Draması, Dedikodu Grupları’ başlıklı videosunda yaşananları anlatmıştı.

Şimdi günümüze geri dönebiliriz. Ceyhun’un tweetini gören Drama Pasta, kendisini hiçbir şekilde etiketlemeden ve isim vermeden (her ne kadar vermese de kime yazdığı belli elbette) bir açıklama yaptı.

Videolarında kullandığı her şeyin, bahsi geçen kişiler tarafından paylaşılmış materyallerle hazırlandığını söyleyen Drama Pasta, üstüne yıkılan linç suçunu ‘Toksik fan kitlenizi de ben yaratmadım’ diyerek yanıtladı.

Ceyhun ise bu paylaşıma sessiz kalmayarak mentionların altına koştu. Haliyle eşi Tuğba’yı savundu.

Tuğba’nın küslük dönemi merak edilirken ve fellik fellik konu hakkında açıklama aranırken kimse hakkında bir şey paylaşmaması takipçilerinin elbette dikkatini çekmişti. Arkadaş grubundan bazı isimler üstünkörü anlatımlar yaparken, Tuğba’nın sessiz kalması üzerine durumun ‘tek tarafın ithamları’ olduğunu söyleyen Ceyhun, Drama Pasta’nın haksız olduğunu söyledi.

Drama Pasta bu söylenenlere de hiçbir şekilde cevap vermeyip sessiz kalmayı tercih ederken, Ceyhun kendisine gelen bir yorum üzerine tartışmayı devam ettirdi.

Bir kullanıcının ‘senin karın haklı olsaydı yedi düvel duymuştu şimdi susuyorsanız bir bildiğiniz var’ yazması üzerine kimsenin yaşananlar hakkında bir bilgisi olmadan yorum yaptığını söyledi. Aynı zamanda ‘SBS testi mi bu tek bir haklısı haksızı olacak. Hayat bu arkadaşlar’ diyen Ceyhun, iki tarafta da suç olabileceğini vurguladı. Ceyhun’un cevap verdiği ‘Mir’ isimli kullanıcı eleştiriler, çıkarımlar ve yapılan yorumlar hakkında takipçilerin serbest olabileceğini ‘her şeyinizi paylaştıktan sonra konuşulmasını engelleyemezsiniz, buna siz izin verdiniz.’ dedi.

Söylenenlere bir nebze de olsa hak verdiğini söyleyen Ceyhun, Drama Pasta ile aralarındaki olayın bambaşka olduğunu söyledi.

Çünkü tweette de söylediği gibi, Hey Tuvba’nın toksik fan kitlesini tam anlamıyla Drama Pasta’nın ürettiğini düşünüyor. Mir de herkes gibi Tuğba’nın haklı olsaydı kendini savunacağını ve pasif kalmayacağını düşündüğünü dile getiriyor. Ceyhun buradan sonra cevap vermedi tabii, bilemiyoruz.

Ceyhun’un yorumlarından sonra olay gitgide büyüdü. Kullanıcılar Drama Pasta’nın haklı olduğunu düşündüğünü dile getirdi.

Hatta bunu yaparken, ‘Drama Pasta da sevilesi biri değil ama savunuyoruz işte.’ dedi.

Tuvba’nın yine dizi içerikleriyle aynı dönemde üretmiş olduğu “Influencerları yorumluyorum” videosu da Ceyhun’a cevap olarak gelenler arasındaydı.

Kim ne derse desin böyle içerikleri çekmek haliyle bir hedef haline gelmek ve yorumların önünü açmak demek oluyor.

Tuvba kendi hakkında konuşulan hiçbir şeye yorum yapmayıp sessiz kalmayı tercih ederken Ceyhun’un ortaya atılması ve insanlarla tartışmaya girmesinin doğru olmadığını söyleyenler vardı.

‘Madem Tuvba bu kadar haklı bunun için video serisi çeksin ve herkesi sustursun.’

Konu, Tuvba’nın YouTube kitlesi sayesinde Madrigal grubunun bu denli bilinir ve sevilir olmaya başlamasına kadar uzandı.

Eğer takip ediyorsanız zaten bilirsiniz. Tuvba kendini herkese sevdirmeye çalışan bir Influencer değil.

Ortak paydada buluşabildiği takipçileri ile gayet iyi anlaşırken, fikirleri tamamen çatıştığı için kendisini sevmediğini belirten de pek çok kullanıcı mevcuttu.

Ne kadar savunmasak da linç kültürünün bu denli popüler olduğu sosyal medyada, bu duruma dayanamayanın olmaması gerektiği ve bu tartışmaların yersiz olduğunu söyleyenler vardı.

Sosyal medyada kim olursa olsun linç yiyor arkadaşlar, bu önüne geçemediğimiz bir algı ve internet olduğu sürece de devam edeceği kesin.

“Gözümüze soktuğunuz hayat hakkında tek kelime yorum yapamayız öyle mi?”

Sosyal medyada açık bir şekilde paylaşılan içerikler, bunu gören kullanıcılara yorum yapma hakkı tanıyor doğal olarak.

Nefret söylemleri ve hakaret gibi durumlar kabul edilmez olsa da, insanların fikirlerini beyan etmelerinin önüne geçmek gibi bir durum söz konusu değil. Göz önünde olan insanların konuşulması normal.

Drama Pasta’nın uzun süredir bu sektörde benzer videolar çektiğini söyleyen kullanıcılar, derdinin kimseyi linç ettirmek ve toksik bir kitlenin önüne atmak olmadığını savundu.

Yeniden olayların çıkış noktasına gidersek, film eleştirisi videosundan alınan kesitin Drama Pasta ile hiçbir ilgisi yoktu.

Bazı kullanıcılar Drama Pasta’nın tamamen yaşanan olaylar sonucu günah keçisi seçildiğini düşündüğünü de söylüyor.

Yorumları, Ceyhun’un hesabından Tuvba’nın attığını düşünenler de var.

Durumlar şimdilik böyle. Sizce bu tartışmada kim haklı?

Gelin yorumlarda buluşalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx