Kremlin Sözcüsü Peskov’dan tahıl koridoru açıklaması: Erdoğan’ın katkısı büyük

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan tahıl sevkiyatı mutabakatının tek seferlik bir süreç olmadığını belirterek, “Ukrayna limanlarında biriken tahılın ihracatını desteklemek için kurulan bu düzenek, tek seferlik bir süreci kapsamıyor. Umarız tıpkı verimlilikle çalışmaya devam eder.” dedi.

Peskov, başşehir Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) ortasında 22 Temmuz’da yapılan tahıl sevkiyatı mutabakatına ait değerlendirmelerde bulundu.

“ERDOĞAN’IN KATKISINI UNUTMAMAK GEREKİR”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in mutabakatın sağlanmasında son derece olumlu bir rol oynadığını vurgulayan Peskov, “Anlaşma, tüm tarafların çıkarları göz önünde bulundurularak en sıkıntı bahislerin nasıl çözülebileceğinin hoş bir örneğidir. Elbette Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsen yaptığı büyük katkıyı da belirtmek gerekir. Bu mutabakat nasıl müzakere edilebileceğine yönelik bir örnektir.” diye konuştu.

Peskov, mutabakatın tek seferlik bir süreci kapsamadığını belirterek, “Ukrayna limanlarında biriken tahılın ihracatını desteklemek için kurulan bu sistem, tek seferlik bir süreci kapsamıyor. Umarız tıpkı verimlilikle çalışmaya devam eder.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın Soçi’de Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’le gerçekleştireceği görüşmeyi de kıymetlendiren Peskov, iki önderin tahıl sevkiyatı konusunu da istişare etmesinin beklendiğini kaydetti.

Suriye ve Ukrayna’daki gelişmelerin de görüşmede ele alınmasının planlandığını aktaran Peskov, Karabağ’daki son gelişmelerin de yeniden yarınki görüşmede konuşulabileceğini belirtti.

KAYNAK: AA