Küba’daki ham petrol depolama tesisinde 1 yakıt tankı daha patladı

Küba’nın batısında yer alan Matanzas kentinde bir sanayi bölgesindeki ham petrol depolama tesisinde 5 Ağustos’ta yıldırım düşmesi sonucu başlayan yangın, günlerdir süren gayrete karşın denetim altına alınamadı.

1 yakıt daha patladı

Her biri 50 bin ton kapasiteli 8 farklı yakıt tankının bulunduğu depolama tesisinde daha evvel 2 tankın patlamasının akabinde bugün 1 yakıt tankında daha patlama meydana geldi.

Bölgede yaşayan 4 binden fazla kişi tahliye edildi

Son patlama nedeniyle etraftaki birtakım sanayi tesislerinin ve bölgedeki çalılık alanların ziyan gördüğü bildirildi. Sanayi bölgesinin yakınlarındaki yerleşim yerlerinde yaşayan 4 binden fazla kişi ise güvenlik nedeniyle tahliye edildi.

3 kişi yaralandı

Matanzas Valisi Mario Sabines Lorenzo, son patlamanın tesislerdeki yangında sızan yakıtla birlikte alevlerin 3’üncü tanka ulaşması nedeniyle meydana geldiğini söz ederek, tesisteki facianın boyutunun daha da arttığını belirtti.

Patlamada 3 kişinin yaralandığı aktarılırken, geçtiğimiz cuma gününden bu yana 120’den fazla kişi yaralandı, 1 kişi hayatını kaybetti. 16 itfaiyecinin ise hala kayıp olduğu belirtildi.

Dumanlar Havana’ya ulaştı

İHA’nın haberine nazaran, yangın nedeniyle çıkan dumanın yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki başşehir Havana’ya ulaştığı aktarıldı. Matanzas kentindeki akaryakıt depolama tesisinde yaşanan yangınla uğraşa denizden su taşıyan birkaç askeri helikopterin havadan dayanağıyla devam ediliyor.

Facia sebebiyle Küba’ya takviye olan Venezuela ülkeye 35 işçi, Meksika ise endüstriyel yangınla çabada deneyimli 76 işçi gönderdi.