Libya’da silahlı çatışma: Petrol rafinerisi hasar gördü

Libya merkezli Marsad gazetesinin internet sitesi yayınladığı bir haberde dün gece başkent Trablus’un batısındaki Zaviye kentinde hükümete bağlı İstikrarı Destekleme Grubu ile Zaviye’deki bir milis grubu arasında çatışma yaşandığını aktardı.

Resmi makamlar, çatışmanın sebebine dair henüz bir açıklama yapmadı.

En az 29 petrol tankında hasar var

Libya Ulusal Petrol Kurumu , Zaviye’de silahlı gruplar arasında gerçekleşen çatışmalar neticesinde zarar gören rafineride hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini ve ilk belirlemelere göre en az 29 petrol tankında hasar oluştuğunu açıkladı.

‘Zaten kötü durumdaydı’

Üretim ve depolama altyapısının zaten kötü durumda olduğunun altını çizen Petrol Kurumu, “Önceki yıllarda petrol rafinerileri çatışmalardan ötürü ciddi zarar görmüştü. Bütün siyasi tarafları Libya petrolünü korumaya davet ediyoruz” diyerek yardım çağrısında bulundu.

‘Mücbir sebepten’ kapatılmıştı

Geçen hafta Libya Ulusal Petrol Kurumu ülkenin güneyindeki El-Fil Petrol Sahası’nda oluşan “mücbir sebepten” dolayı üretimin durduğunu açıklamıştı. Kurum yaptığı yazılı açıklamada yine silahlı bir grubun petrol sahasına girerek, çalışanların üretime devam etmesini engellediğini belirtmişti.

Libya Petrol ve Gaz Bakanlığı, ülkenin güneyindeki El-Fil Petrol Sahası’nda üretimin durmasının, Libyalıların ekonomik durumunu olumsuz etkileyeceğini ve üretimin devam etmesi gerektiğini bildirmişti.