Lufthansa pilotlarının grevi, 130 bin yolcuyu etkiledi

Almanya merkezli hava yolu şirketi Lufthansa pilotları greve gitti.

Ücret uyuşmazlığı nedeniyle gece yarısında başlayan grev, 24 saat sürecek ve bugün saat 23.59’a kadar devam edecek.

800 uçuş iptal: 130 bin yolcu etkilendi

İş bırakma hareketi sonrası yüzlerce uçuş iptal edildi. Lufthansa, Almanya’da 800 uçuşunu askıya alırken, bu iptaller yaklaşık 130 bin yolcuyu etkiledi.

Alman taşıyıcı, yaz tatilinin sona erdiği bir periyoda rast gelen pilotların grevinden ötürü uçuş iptallerinin hafta sonu boyunca devam edebileceği ve gecikmeler olabileceği konusunda da uyardı.

Trenle seyahat önerisi

İptallerden etkilenen yolcuların, uçuşlarını öteki bir gün için rezerve etmeleri yahut trenle seyahat etmeleri tavsiye edildi.

Söz konusu grevden Lufthansa’nın iştirakleri Eurowings ve Eurowings uçuşlarının etkilenmesi beklenmiyor.

Pilotların Lufthansa’dan talebi

Pilotların Vereinigung Cockpit (VC) sendikası, Avrupa’nın en büyük hava yolu şirketlerinden olan Lufthansa pilotları için “maaşların iyileştirilmesi” görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının akabinde grev davetinde bulunmuştu.

VC, kelam konusu grev teşebbüsüyle Lufthansa’nın pilotlarına ödenen fiyatların güzelleştirilmesi için bir düzenleme hedefliyor.

Lufthansa ile sendikanın fiyat artışı pazarlığı

AA’nın haberine nazaran, sendika, bu yıl için yüzde 5,5’lik bir fiyat artışı, gelecek yıldan itibaren de fiyatların otomatik olarak enflasyon düzeyine uyarlanmasını talep ediyor.

VC’nin talepleri, Almanya’da enflasyonun ağustos ayında yüzde 7,9 ile neredeyse 50 yılın en yüksek düzeyine ulaşmasıyla birlikte yükselen güç ve besin fiyatlarının ortasında gelmesi de dikkati çekiyor.

Bu ortada, Lufthansa, sendika ile en son görüşmesinde pilotlara 18 ay boyunca ayda 900 euroluk genel bir artış önerdi.