Mehmet Muş: 250 milyar dolar ihracat gayesine ulaşacağımızdan eminiz

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 29. Olağan Genel Şurası ve İhracatın Şampiyonları ödül merasimi, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, burada bir konuşma gerçekleştirdi.

“Son 10 yılın en güçlü büyüme suratına ulaşıldı”

Bakan Muş, burada yaptığı konuşmada, 2021’de salgının tesirlerinin azalmasıyla birlikte güçlenen global talep, tedarik zinciri aksaklıklarındaki kısmi güzelleşmeler, kısıtlamaların gevşetilmesi ve yüksek oranda aşılamayla global iktisattaki toparlanmanın ivme kazandığını ve iktisadın 2021’de yüzde 11 oranında büyüme kaydederek, son 10 yılın en güçlü büyüme suratına ulaştığını söyledi.

“Ülkemizin global iktisattaki rekabet gücü arttı”

Muş, bu büyüme oranına net ihracatın 4,9 puan müspet katkı sağladığını lisana getirerek, “Bununla birlikte ihracatımız, dünya ihracatı içerisindeki hissesini Cumhuriyet tarihinde birinci sefer geçtiğimiz yıl yüzde 1’in üzerine çıkarmıştır. Böylelikle 2021 yılında yüzde 32,8 artışla 225 milyar dolar olarak gerçekleşen ihracatımız, bir yandan ülkemizin büyümesinin itici gücü olurken başka taraftan ülkemizin global iktisattaki rekabet gücünü artırmıştır.” diye konuştu.

“Türkiye’deki güçlü üretim kapasitesinden geliyor”

Bu yıl da iktisattaki ivmelenmenin sürdüğünü, 2022’nin birinci çeyreğinde istikrarlı ve kapsayıcı büyüme performansı devam ederken, yüzde 7,3 oranında büyüme kaydedildiğini aktaran Muş, şunları kaydetti:

“Söz konusu büyümenin yaklaşık yarısının ihracat kaynaklı gerçekleşmiş olması değerlidir. Yeniden, net ihracatımızın birinci çeyrek büyümemize 3,5 yüzde puan katkı sağladığı görülmektedir. Benzeri biçimde, ihracatımız 2021 yılı performansının akabinde 2022 yılının birinci 5 ayında da güçlü seyrini sürdürmektedir. Türkiye, 2022 yılının birinci 5 ayının tamamında aylık olarak en yüksek ihracat bedellerine ulaşmıştır. İhracattaki başarılı performansımızın temel nedeni, Türkiye’deki güçlü üretim kapasitesi ile ihracatçı firmalarımızın dinamik ve esnek bir yapıya sahip olmasıdır. Bu güç ve dinamizmin de katkısıyla son 12 aylık ihracatımız 243 milyar dolar seviyesini yakalamış durumdadır.

“250 milyar dolar ihracat amacına ulaşacağız”

Bu doğrultuda, Sayın Cumhurbaşkanımızın 2022 yılı için işaret ettiği 250 milyar dolar ihracat gayesine ulaşacağımızdan eminiz.”

“Hizmet ihracatımız, 2021’de 58,2 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır”

İhracattaki artışı ve gelişimi sürdürmek için mal ihracatının yanı sıra hizmet ihracatına da büyük değer verdiklerini vurgulayan Muş, “Net döviz girdisi sağlaması; istihdam kaynağı olması ve yarattığı çarpan tesiriyle mal ihracatına takviye olması bakımından hizmetler kesimi, Türk iktisadının adeta göz bebeğidir. Dünyanın dört bir köşesine artık yalnızca eserlerimiz değil, müteahhitlik hizmetlerimiz, yazılımlarımız, dizilerimiz, sinema sinemalarımız, sıhhat hizmetlerimiz ve kültür ögelerimiz da ihraç ediliyor. Türkiye olarak son 20 yılda mal ihracatında olduğu üzere hizmet ihracatında da büyük uzaklık katettik. 2002 yılında 14 milyar dolar olan hizmet ihracatımız, 2021 yılında 58,2 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır.” şeklinde konuştu.

Mehmet Muş, Türkiye’nin ürettiğini, yatırım yaptığını, istihdam yarattığını ve ihracat odaklı büyüdüğünü tabir ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizler de ihracatımızı daha rekabetçi hale getirmek üzere bir yandan klasik eser ve pazarlarımıza yönelik çalışmalarımızı sürdürürken başka taraftan da yeni eser ve pazar arayışlarına yöneliyoruz. Bu doğrultuda, mevcut pazarlarımızın yanı sıra ihracatımıza yeni pazarlar kazandırmak ve dünya ticaretindeki pozisyonumuzu güçlendirmek emeliyle çalışmalarına başladığımız ‘Uzak Ülkeler Stratejisi’ni tamamlamış bulunmaktayız. Hazırladığımız bu stratejiyle uzak coğrafyalardaki 18 ülkeye 2018-2020 ortalaması yaklaşık 20 milyar dolar olan ihracatımızı 4 katına çıkarmayı hedefliyoruz. Kısa bir vakit içerisinde Uzak Ülkeler Stratejimizin ayrıntılarını kamuoyuyla paylaşacağız.

“Heal in Türkiye’ portalının birinci faz çalışmasını tamamladık”

“Sağlık hizmetleri ihracatına ve ülkemiz sıhhat hizmetlerinin tanıtımına büyük katkı sağlayacağını değerlendirdiğimiz ‘Heal in Türkiye’ portalının birinci faz çalışmasını tamamladık ve tanıtımını geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdik. İhracatçılarımızın finansmana erişim imkanlarını genişletmek, desteklemek ve kolaylaştırmak için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. TİM ile Türk Eximbank’ın öz kaynaklarıyla kurulan ve 61 İhracatçı Birliğimizin paydaşlığıyla sermaye yapısı güçlendirilen İGE AŞ, geçtiğimiz mart ayında faaliyete başladı. Bu kapsamda, 1 Haziran 2022 prestijiyle İGE AŞ 1,9 milyar bedelinde kefalet sağlamıştır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.