Müzakereler sonuçsuz kalmıştı: IKBY’den Türkiye’ye petrol ihracatı bu ay başlayacak

Türkiye’ye açılan tahkim davasının sonuçlanmasının ardından Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY) ham petrol ihracatını durduran Bağdat ile Erbil yönetimlerinin Ankara ile ‘anlaşmaya varmanın eşiğinde olduğu’ belirtildi. Rudaw’a konuşan Irak parlamentosundan bir yetkili, IKBY’den petrol ihracının mayıs ayı ortasında başlayabileceğini söyledi.

Nahro Rawanduzi isimli milletvekili, “Bu ayın ilk yarısından itibaren Kürdistan Bölgesi’nin petrol ihracatının önünde bir engel kalmayacak ve yeniden başlayacak” dedi.

Ne olmuştu?

Irak, Türkiye’nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) çıkardığı petrolü Kerkük-Ceyhan ham petrol boru hattı üzerinden ithal etmesinin iki ülke arasındaki anlaşmayı ihlal ettiğini savunarak 2014 yılında tahkim davası açmıştı. Irak’ın 25 Mart’ta Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nde açtığı davayı kazanmasının ardından, IKBY’den Türkiye’ye gelen günlük 450 bin varillik petrol ihracatı durmuştu.

Tahkim mahkemesinin ayrıca Türkiye’nin Irak yönetimine 1,4 milyar dolar ödemesine karar verdiği aktarılmıştı. Ancak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, tek taraflı bir tazminat ödemesinin gerçekleşmeyeceğini, iki tarafın da kabul edilen ve reddedilen talepleri olduğunu, iki tarafın da tazminat ödeyeceğini duyurmuştu.

Bağdat ile Erbil yönetimleri, nisan ayının başında Türkiye üzerinden petrol ihracatına devam edilmesi için anlaşmaya varmıştı ancak boru hattından petrol akışı henüz sağlanmadı. IKBY’den yapılan açıklamada, Türkiye’ye petrol ihracatının müzakerelerin tıkanması yüzünden hala başlamadığı bildirilmişti. IKBY Dış İlişkiler Sözcüsü Lawk Ghafuri, “Petrol akışıyla ilgili ilgili her şey artık Bağdat ve Ankara’nın elinde, her iki taraf da petrol akışını yeniden başlatmak için bir anlaşmaya varmalı” demişti. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*