Ruslara berbat haber: Ekonomiyi 4 yıl geriye atacağı söyleniyor

Başkan Vladimir Putin’in Ukrayna’yı işgali, hücumun akabinde birinci tam çeyrekte Rusya iktisadını dört yıl geriye götürmesi ve iktisatta rekor kıran en uzun gerilemelerden birinin olması bekleniyor.

Rusya’da savaşın tablosu 2022’nin başında hızlanan bir iktisadın, ikinci çeyrekte daralmaya başlaması bekleniyor. Cuma günü açıklanacak bilgiler, Bloomberg tarafından ankete katılan 12 analistin medyan kestirimine nazaran, gayri safi yurtiçi hasılanın bir yıldan fazla bir süredir ilk defa küçüldüğünü ve yıllık yüzde 4.7 düştüğünü gösteriyor.

Bloomberg Rusya Ekonomisti Alexander Isakov, “Ekonomi, ikinci çeyrekte 2018 boyutuna geri dönerek dört yıllık büyümeyi bırakacak. Para siyasetinin talebi desteklemesiyle birlikte daralmanın dördüncü çeyreğe gerçek yavaşlamasını bekliyoruz. Yeniden de Avrupa güç yasağı ihracatı azaltacağı için iktisat 2023’te yüzde 2 daha kaybedecek” dedi.

Savaşla ilgili memleketler arası yaptırımların sarsıntısı ticareti kesintiye uğrattı ve tüketici harcamaları toparlanırken araba üretimi üzere sanayileri felç etti. İktisattaki düşüş şu ana kadar korkulandan daha az süratli görünse de, merkez bankası çöküşün önümüzdeki çeyreklerde daha da kötüleşeceğini varsayım ediyor ve gelecek yılın ikinci yarısına kadar bir toparlanma beklemiyor.

CentroCredit Bank Rusya Ekonomisti Evgeny Suvorov, “Kriz çok düzgün bir yörüngede ilerliyor” dedi. Suvorov “Ekonomi en güzel ihtimalle 2023’ün ortalarında en düşük noktasına ulaşacak” diye ekledi.