Son Dakika! Müzakere karmaşasına son noktayı Zelenski koydu: İki ülke ön koşulsuz olarak buluşacak

Kremlin tarafından sabah saatlerinde yapılan açıklamada Rus heyetinin, Ukraynalı yetkililerle görüşmek için Belarus’a gittiği ve saat 15.00’a kadar Ukraynalı yetkililerin bekleneceği belirtilmişti. Ancak Ukrayna tarafı, saat 15.00’a kadar Belarus’a gitmedi. Kremlin cephesi de sürenin dolduğunu belirterek, Putin’in Danışmanı Medinskiy başkanlığındaki heyete “Geri dönün” talimatı verdi.

RUS BASINININ İDDİASI OLAY YARATTI

Fakat Rus basınında geçen son dakika haberinde, “Ukrayna görüşmeyi kabul etti, heyet Belarus’a gidiyor” ifadelerine yer verildi. Bu iddia da Ukrayna tarafından yalanladı. Ukraynalı yetkililer, güvenlik endişeleri gerekçesiyle görüşmeye gitmeyeceklerini duyurdu.

LUKAŞENKO İLE KONUŞTU

Bu gelişmelerin ardından Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Zelenski’nin görüşmede güvenlik endişelerini dile getirdiği, Lukaşenko’nun ise “Tüm önlemler alındı” dediği belirtildi. Bu görüşmenin ardından müzakerelerle ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı.

“ÖN KOŞULSUZ GÖRÜŞÜLECEK”

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Ukrayna ve Rusya heyetlerinin ön koşul olmaksızın görüşeceklerini açıkladı. Ukrayna Başkanlık Ofisi ise Rusya ile müzakerelerin Belarus-Ukrayna sınırında gerçekleşeceğini duyurdu.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANI KULEBA: MAĞLUBİYETLERDEN SONRA KABUL ETTİLER

Tartışmalara Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba da açıklık getirdi. Rusya’nın peş peşe yaşadığı mağlubiyetlerin ardından elinin zayıfladığını belirten Kuleba, “Rus ordusu peş peşe mağlubiyet yaşadıktan sonra bize ön şartsız görüşme yapabileceklerini bildirdiler. Bu şimdiden Ukrayna için bir zaferdir. Biz Rusya’nın ne diyeceğini dinlemek için görüşeceğiz. İşgalin sona erdirilerek Rus askerlerinin ülkemizden nasıl çıkarılacağını konuşacağız. Rusya’nın caydırıcı silahları alarma geçiriyor olması bizi durduramaz. Bizi nükleer bombalarla vursanız bile yenemezsiniz.” diye konuştu.

Savaşta 5. gün! Ukrayna güne patlama sesleriyle başladı, bilanço gittikçe ağırlaşıyorSavaşta 5. gün! Ukrayna güne patlama sesleriyle başladı, bilanço gittikçe ağırlaşıyor Tüm dünyanın gözü Belarus sınırında! Rusya ve Ukrayna heyetleri müzakerelere başladıTüm dünyanın gözü Belarus sınırında! Rusya ve Ukrayna heyetleri müzakerelere başladı Son dakika! Zelenski'den Rus askerlere çağrı: Komutanlarınıza inanmayın, sadece canınızı kurtarınSon dakika! Zelenski’den Rus askerlere çağrı: Komutanlarınıza inanmayın, sadece canınızı kurtarın Putin ateşle oynuyor! Nükleer güç talimatı dünyayı ayağa kaldırdı: Felaketimiz olurPutin ateşle oynuyor! Nükleer güç talimatı dünyayı ayağa kaldırdı: Felaketimiz olur Müzakere görüşmeleri bu odada gerçekleşecek! Tüm detaylar hazır, Rusya ve Ukrayna masada eşitMüzakere görüşmeleri bu odada gerçekleşecek! Tüm detaylar hazır, Rusya ve Ukrayna masada eşit Tüm gözler müzakerelere çevrilmişken Rusya'dan dikkat çeken çıkış: Ukrayna hava sahasının tamamı kontrolümüz altındaTüm gözler müzakerelere çevrilmişken Rusya’dan dikkat çeken çıkış: Ukrayna hava sahasının tamamı kontrolümüz altında Times'dan bomba iddia: Putin, Zelenski'yi öldürtmek için Afrika'dan 400 kişilik Wagner grubunu getirttiTimes’dan bomba iddia: Putin, Zelenski’yi öldürtmek için Afrika’dan 400 kişilik Wagner grubunu getirtti

Ukrayna, Rusya, Dünya, Güncel, HaberlerRelated Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.