Sri Lanka’da iktisat çöktü! ‘Petrol ithalatı için bile ödeme yapamıyoruz’

Tarihinde görülmemiş bir ekonomik kriz yaşayan Sri Lanka’da ülke iktisadı büsbütün çöktü. Mayıs ayında istifa eden Başbakan Mahinda Rajapaksa’nın yerine gelen Başbakan Ranil Wickremesinghe, dikkat çeken bir açıklama yaptı. Wickremesinghe, ülke iktisadının çöktüğünü ve petrol ithalatı için bile ödeme yapamadıklarını söyledi.

EKONOMİMİZ BÜSBÜTÜN ÇÖKTÜ

Başbakan Wickremesinghe, parlamentoda yaptığı konuşmada, Sri Lanka’nın yakıt, gaz, elektrik ve besin kıtlığının ötesinde önemli bir durumla karşı karşıya olduğunu söyleyerek “Ekonomimiz büsbütün çöktü.” tabirini kullandı.

Petrol ithalatı için bile ödeme yapılamadığını söyleyen Wickremesinghe, hükümetin kelam konusu krizi geri çevirme talihini kaçırdığını belirtti.

HALK SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle karşı karşıya olan ülkede halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının akabinde mart sonunda protestolarını ağırlaştırmıştı.

Başbakanlık Ofisi’nin etrafında 9 Mayıs’ta toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları ortasında arbede yaşanmış, başşehir Kolombo’da askeri birlikler misyona çağrılmıştı.

BAŞBAŞKAN RAJAPAKSA İSTİFA ETMİŞTİ

Muhalefetin artan baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa, 9 Mayıs’ta istifa etmiş, kabine de feshedilmişti.

Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa, ülkede daha evvel 3 periyot başbakanlık yapan Ranil Wickremesinghe’yi 12 Mayıs’ta başbakanlığa atamıştı.

PROTESTOLARDA CAN KAYIPLARI VE YARALILAR VARDI

Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, hükümet, protestolar sırasında kamu malına yahut diğerlerine ziyan veren herkese ateş açılması talimatı vermişti.

Ülke çapına yayılan protestolarda ortalarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetmiş, 250 kişi yaralanmıştı.

Sri Lankalılar halihazırda yakıt problemi, elektrik kesintileri ve artan besin ile ulaşım fiyatları nedeniyle güç günler geçiriyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.