Tacizi önlerken öldürülen Haydar Can davasında 15’er yıla kadar mahpus istemi

Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde 31 Ekim 2021’de meydana gelen olayda D.G. ve A.T. isimli kız çocukları, parkta yanlarına gelen Mert T. ve Yunus S.’nin kendilerini rahatsız etmesi üzerine, tıpkı parkta bulunan Haydar Can Kılıçdoğan’dan yardım istedi.

Haydar Can, Mert T. ile Yunus H.’nin yanına giderek uyardı. Çıkan arbedede Haydar Can, 6 yerinden bıçaklanarak ağır yaralandı. Haydar Can Kılıçdoğan, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Olayın akabinde oto tamircide çalışan Mert T. ile Yunus S., yakalanırken, mahkemece tutuklandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Mert T. ve Yunus S. hakkında ‘kasten öldürme’ kabahatinden Türk Ceza Kanunu’nun 31/3 unsuru mucibince yaşlarının 15-18 ortasında olması nedeniyle 12 yıldan 15 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açtı.

Ankara Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Mert T. ve Yunus S., Sincan Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, taraf avukatları da salonda hazır bulundu. Savcı, duruşmada mütalaasını açıkladı. Savcı, sanıkları Mert T. ve Yunus S.’nin cürmü birlikte işlediklerini, hareketlerinin de birbirlerini tamamladığını belirterek, ‘kasten öldürme’ hatasından 15’er yıla kadar mahpusla cezalandırılmalarını talep etti. Ayrıyeten savcı, 2 sanık içinde rastgele bir indirim talep etmedi. Sanık avukatı, mütalaaya karşı savunma yapmak için mühlet istedi. Avukat beyanlarının akabinde kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk durumlarının devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.