Tavuk Adası’sına 200 milyon liralık yatırım yapılacak

Son periyotlarda pandemi nedeniyle izole ve kalabalıktan uzak tatiller tercih ediliyor.

Türkiye’de Bozcaada, Cunda üzere seçkin adalar iç turizmin gözdesi iken el değmemiş adalar da mercek altına alındı.

Bu süreçte ada tatilleri ön plana çıkmaya başladı. Artan talepler bu alanda yatırımları hızlandırdı.

ÇADIR, KARAVAN VE ADA TATİLİ

Koronavirüs devrinde izole ortamdan ötürü tercih edilen çadır ve karavan tatilleri seçeneklerine ada turizmi de eklendi.

Yatırımlar ada turizmine hakikat yönelmeye başladı. Türkiye’nin en çok beğenilen tatil bölgelerinde bu istikamette geliştirme ve inşa çalışmaları başladı.

Şimdi Ayvalık Cunda’da bulunan Tavuk Adası, memleketler arası sanat stantlarına konut sahipliği yapacak sanat alanı, kültür projeleri, Türk yemeklerinin tanıtılacağı Gastronomi projeleri, görsel sanatlar ve şov sanatlarının yer alacağı dünya standartlarında bir keyif adası olarak geri dönüyor.

200 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPILACAK

200 milyon liralık yatırımla gerçekleştirilecek projede, adanın üzerindeki kültür mirası niteliğindeki manastır estetik ve kültürel açıya uygun tekrar restore edilecek. Bu biçimde bölgeye hem miras kıymetini geri kazandırmak hem de yeni bir ekonomik kıymet sunmak amaçlanıyor.

Ada üzerinde başka bir alanda plaj alanı yer alacak. Plaj alanına ek olarak Ada üzerinde çeşitli restoran, kafeler ve seyir terasları ile bölge esnafının kiralayarak yeme-içme, zanaat yapıtları, ikramlık eşya üzere eserleri satabilecekleri çadır alanları bulunacak.

KAYNAK: İHA