THY çalışanının intiharı Meclis gündeminde: Özbay’ın ölümü araştırılsın

Türk Hava Yolları’nın (THY) yer hizmetleri şirketi Turkish Ground Services’de (TGS) uzun yıllardır görev yapan Ömer Koray Özbay’ın video çekip intihar etmesi, TBMM gündemine taşındı.

CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, THY’nin yer hizmetleri şirketi TGS’nin İstanbul istasyonunda uzun yıllar çalışan Ömer Koray Özbay’ın intiharına neden olan iddiaların ortaya çıkarılması için TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi.

CHP milletvekillerinin imzalarıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan önergede, şöyle denildi:

“THY’de, son yıllarda kurum bünyesinde yapılan atamalar kamuoyundan büyük tepki çekmiştir. Yine şirket yönetiminin profesyonel yöneticiler yerine AKP’li siyasiler ve AKP’ye yakın vakıf – dernek üyelerinden oluşması kurumda çalışanlar arasında büyük rahatsızlıklara neden olmuş ve kurum birçok mobbing – liyakat dışı atama ile gündeme gelmiştir.

Geçtiğimiz gün ise THY’nin yer hizmetleri şirketi TGS’de uzun yıllardır görev yapan Ömer Koray Özbay yaşadığı sorunları ve liyakatsizliği bir video çekerek anlattıktan sonra intihar etmiştir. Özbay, Tokyo İstasyon Müdürü S.G.’nin kuzeni A.C.G. ve arkadaşı B.B’yi torpille THY’de yönetici olarak işe aldırdığını ve bu aşamadan sonra büyük mobbinge uğradığını ve canına kıyma noktasına geldiğini kaydetmiştir.

Türk Hava Yolları ve iştiraklerinde yaşanan mobbing iddialarının araştırılması ve personelin yaşadığı diğer sorunların araştırılması ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla, Anayasanın 98 inci, İçtüzüğün 104 ve 105 inci maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz.“

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx