TRT TÜRK – Dünyada ilk teravih namazı kılındı

Dünyanın çeşitli yerlerinde teravih namazları Kovid-19 önlemleri alınarak eda edildi.

Dünyada ilk teravih namazı kılındı

Başkent Buenos Aires’teki Al Ahmad Camisi’nde toplanan yaklaşık 30 Müslüman, maske ve sosyal mesafe kurallarına riayet ederek teravih namazını eda etti.

Salgına karşı uygulanan önlemler nedeniyle kısa tutulan namazın ardından Ramazan ayının huzur ve bereket getirmesi için dua edildi.

Her yıl, Ramazan boyunca iftar düzenlenen Al Ahmad Camisi’nde bu yıl iftar yerine ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı yapılacağı duyuruldu.

Ortalama 400 bin Müslümanın yaşadığı Arjantin’de salgına karşı alınan mevcut önlemler gereği ibadethaneler, toplam kapasitesinin en fazla yüzde 30’unun dolu olması şartıyla hizmet verebiliyor.

Yaklaşık 45 milyon nüfuslu Arjantin’de yaklaşık 58 bin kişinin hayatına mal olan Kovid-19, bugüne kadar 2,5 milyondan fazla kişide görüldü.

Avusturya’da bu yılki ilk teravih namazı kılındı

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Müslümanlar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemlerine uyarak ramazan ayının ilk teravih namazını kıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Avusturya Türk İslam Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Birliği (ATİB) Merkez Camisi’nde cemaat, maske ve mesafe Kovid-19 tedbirleri eşliğinde teravih namazını 8 rekat olarak eda etti.

Viyana Din Hizmetleri Müşaviri İbrahim Yazar yaptığı açıklamada, ramazan ayının bütün İslam alemine hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

Yazar, ülkede Müslümanları temsil eden resmi kurum Avusturya İslam Cemaati’nin (İGGÖ) aldığı karar doğrultusunda teravih namazının cemaatle 8 rekat kılınabileceğini ifade etti.

Viyana’nın da içinde bulunduğu 3 eyalette uygulanan ve 18 Nisan’da sona ermesi öngörülen karantinanın 2 Mayıs’a kadar uzatıldığı bilgisini paylaşan Yazar, cemaatin hijyen, maske ve mesafe kurallarına uymasının önemine dikkati çekti.

Yazar, geçen yıl ramazan ayının buruk geçtiğini belirterek, “Bu yıl ilk teravih namazımızı kıldık. Bu sevinç hakikaten yaşanması gereken büyük bir mutluluk.” dedi.

Bütün temennisinin insanlığın salgından kurtulması yönünde olduğunu ifade eden Yazar, bu doğrultuda dua ettiklerini dile getirdi.

Almanya

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) bünyesindeki Köln Merkez Camisi’ndeki ilk teravih namazı Köln DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Muharrem Kuzey’in vaazı ile başladı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 8 rekat kılınan teravih namazı öncesi vaaz veren Kuzey, ramazan ayının anlam ve önemine değindi.

Kuzey, bu yılki ramazan ayında camilerde “Merhamet Allah’tandır” temasının işlendiğini ifade ederek, ibadet ve tefekkür ayı olan ramazanın güzelliği, fazileti ve bereketini anlattı.

Yatsı ve teravih namazını kılan Müslümanlar, salgının bir an önce son bulmasını niyaz ederek ramazan ayının İslam alemine ve dünyaya barış getirmesi için dua etti.

Danimarka

Danimarka Türk Diyanet Vakfı (DTDV) bünyesindeki Höje-Taastrup Belediyesi sınırları içerisinde yer alan Yunus Emre Camii’nde ilk teravih namazı Kopenhag Din Hizmetleri Müşaviri Hüseyin Gündoğar’ın ramazanın önem ve anlamına vurgu yaptığı vaazı ile başladı.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında, ülkedeki inanç cemiyetlerine getirilen 7,5 metrekareye bir kişi ve dini ritüellerin en fazla yarım saat içerisinde bitirilmesi kuralı çerçevesinde en fazla 40 kişinin aynı anda namaz kılmasına izin verildiği camide, süre kısıtlaması nedeniyle teravih namazı da 8 rekat olarak eda edildi.

Gündoğar, namazın ardından yaptığı açıklamada, salgın döneminde ikinci kez bir ramazana daha girildiğine işaret ederek, üçüncüsünün olmaması temennisinde bulundu.

Camilerin geçen sene salgın döneminde kapalı olduğunu hatırlatan Gündoğar, bu sene Danimarka’da hükümetin aksi bir karar vermemesi durumunda camilerin vakit namazlarının yanı sıra teravih namazlarına da açık olacağını söyledi.

Camiye gelemeyen cemaate, teknolojinin getirdiği faydalardan yararlanarak sosyal medya ve internet ortamından ulaşmaya çalıştıklarına vurgu yapan Gündoğar, DTDV’ye bağlı camilerin imamları tarafından günlük olarak yayınlanacak ilmihal sohbetleri ve mukabele programlarını dijital ortamda vatandaşlara ulaştıracaklarını kaydetti.

Camilerin “virüssüz ortamlar” olduğunu dile getiren Gündoğar, “Camilerimizin ben virüsün yayılmasına neden olan bir ortam olduğunu düşünmüyorum. Özellikle de ibadet zamanında yeterince mesafeyi koyuyoruz. Camilerimiz bu anlamda virüssüz ortamlardır diyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Danimarka Türk Diyanet Vakfının önemli faaliyetlerinden birisinin de sosyal yardım konusu olduğunun ve “İyilik paketi” altında kumanya yardımı yaptıklarının altını çizen Gündoğar, “Her sene olduğu gibi yine bu sene de zekat ve fitre topluyoruz ve bunları da özellikle anavatanımız olmak üzere dünyanın her yerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyoruz.” dedi.

Gündoğar, Danimarka’da toplanan yardımlarla, Ramazan ayında Senegal’de Kur’an kursu ve sağlık ocağı açılacağını belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığının bu yılın ramazan temasını “Şifa ayı ramazan” olarak belirlediğine işaret eden Gündoğar, “İnşallah gönlümüze bedenlerimize şifa getirir, inşallah şu korona belasından bir an önce de kurtulur, tekrar canlı neşeli camilerimize ve cami ortamına ve faaliyetlerimize döneriz.” şeklinde konuştu.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir