Türk mühendis seyir halindeki gemide kayboldu!

Mısır’ın Suez Limanı’ndan demir alan gemide 4’üncü mühendis olarak çalışan gemi ve makine mühendisi Yiğit Acar’ın, 7 Eylül günü akşam saatlerinde gemide kaybolduğu belirlendi. Süveyş Kanalı’nı geçip, açık denizde seyreden gemide mürettebatın aramalarında Acar, bulanamadı. Kahire Büyükelçiliği´nce Mısır makamlarına bilgi verilen olayla ilgili başlatılan arama-kurtarma faaliyetlerine havadan da dayanak olunması talep edildi. Kaybolduğu gün saat 14.30’da gemide görüldüğü öğrenilen mühendis için gidilen rota üzerinde arama çalışmaları sürüyor.

Dışişleri ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarının ülkede başlatılan arama-kurtarma çalışmalarını takip ettiği gemicinin Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde umutlu bekleyişini sürdüren hemşire annesi İstek ve öğretmen babası Sinan Acar, kaybolan çocuklarının bulunmasını istiyor.

“YÜREĞİM YANIYOR”

Çocuğu ile en son görüşmesini anlatan Sinan Acar, “En son görüşmemizde oğlum gitmesen havalar biraz daha ılısa dedik. `İlla babacım gideceğim, bu benim mesleğim. Çalışmak istiyorum´ dedi. Ayın 5´inde geminin kaptanıyla Mısır´a gittiler. Gemiye binince görüştük. Birinci gün kendisine ‘dinlen’ denmiş. Oğlum da kamarasına gidip istirahate çekilmiş. Sonraki gün oğlumu aradık, ulaşamadık, ortada yok. Devletimiz, herkes bizleri aradı, Cumhurbaşkanı danışmanı aradı. Sayın Cumhurbaşkanımızdan isteğimiz var. Çocuğum bulunsun istiyorum. Yüreğim yanıyor. Cumhurbaşkanım, aramalar genişletilsin. Devletime, herkese teşekkür ederim. Milletimiz dualarını esirgemesin” dedi.

Elinde oğlunun fotoğrafıyla gözyaşı döken Dilek Acar da “Çocuğum bulunsun, diğer bir şey istemiyorum. Çocuğumu oralarda bırakmasınlar. Cumhurbaşkanımıza, devletimize güveniyoruz. Bizi yalnız bırakmasınlar. Aramalar devam etsin” diye konuştu.

“ULUSLARARASI ARAMA-KURTARMA FAALİYETİ BAŞLATILDI”

Geminin bağlı olduğu Movers Denizcilik’ten bahisle ilgili açıklamada ise şu tabirlere yer verilmişti:

“Son derece süratli bir seklide ferdî ve memleketler arası bir arama-kurtarma faaliyeti başlatılmıştır. Arama faaliyetlerinin daha aktif yürütülmesi gereği ve taleplerimiz üzerine, sürecin en başından bu yana bize büyük dayanak olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ankara Ana Arama Kurtarma Merkezimiz ve Dışişleri Bakanlığımızın talebi üzerine Kahire Büyükelçiliğimiz marifetiyle Mısır makamlarına bilgi verilerek arama-kurtarma faaliyetlerine havadan da dayanak olunması talep edilmiştir. Bu kapsamda, mahallî arama-kurtarma faaliyetleri hala sürdürülmekte olup, kayıp işçimizin bir an evvel bulunmasına olan inanç ve umudumuzu korumaktayız. Kardeşimiz için sizlerin de dualarınızı eksik etmeyeceğinizi umarak, ortaya konan bu büyük gayret sonucunda âlâ haberler almayı ümit ediyoruz. Ayrıyeten kayıp çalışanımızın, kıymetli ailesi ile de yakın temas ve irtibatta kalarak kendilerini gelişmelerden daima haberdar ediyoruz.”

KAYNAK: DHA