Türk ve Alman öğrenciler dostluk köprüsü kurdu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu Almanya’nın Bremen kenti ile İzmir Konak Anadolu Lisesi ortasında yürütülen “Gençlerin Göçe Bakış Açısı” projesindeki öğrenci ve öğretmenleri ağırladı.

Özuslu “Hem Alman hem de Türk gençlerin bir ortaya gelip dostluk köprüsü oluşturarak ürettikleri bu paha, her iki ulus için de çok değerli. Kimse annesini ve babasını seçemiyor. Kimse hangi ülkede doğacağını seçemiyor. Bunlar bizim dışımızda gelişen durumlar. Hepimizin bir kültürü, lisanı, geleneği ve bir hayat şekli var. Bizi biz yapan bedeller, insanlığın ortak pahası olmalı. Bunlar; barış, dayanışma, dostluk, şiddeti dışlama ve milletlerarası düzgün ilgiler. Sıkıntılar bizi ayrıştırmamalı. Bilakis sıkıntılara tahlil bulma irademizle ortak faaliyetler yürütmeliyiz. Devletler ortasındaki büyük dostluklar, sizin burada faaliyetlerinizle büyür ve bu dostlukları pekiştirir. Âlâ ilgileri geliştirir” biçiminde konuştu.

Türk öğrencilerle güçlü bağ kurduklarını belirten Bremenli öğrenciler de İzmir’de bulunmaktan duydukları memnunluğu lisana getirdi. Türk-Alman Gençlik Projesi Vakfı’ndan hibe alan proje kapsamında öğrenciler her iki kentte yapacakları araştırmaları rapor haline getirecek.