Türkiye’den S-400 atağı: İkinci parti için kontrat imzaladı

Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Yöneticisi Dmitri Şugayev, Türkiye‘nin, ikinci parti S-400 hava savunma sisteminin tedariki için bir mukavele imzaladığını duyurdu.

Şugayev, Türkiye ile imzalanan mukavelenin, S-400 hava savunma sistemi bileşenlerinin bir kısmının Türkiye’de yerli olarak üretilmesini de içerdiğini bildirdi.

Şugayev, kontratın şu anda pratik olarak uygulandığını söz etti.

‘TÜRKİYE İLE ÇALIŞMAYA DEVAM ETMEYİ PLANLIYORUZ’

Dmitri Şugayev, ikinci parti S-400 hava savunma sisteminin tedarikine ait müzakerelerin ertelenmesinin nedenleriyle ilgili bir soruya karşılık olarak, “Bu yıl gelişen kuvvetli siyasi durum, Rus tarafının ortaklarla bağlarının kimi istikametlerini olumsuz etkiledi” dedi.

Şugayev, “Yine de Türkiye ile askeri-teknik işbirliği, iki ülke cumhurbaşkanları ortasında varılan muahedeler doğrultusunda gelişiyor. Türk ortaklarla şeffaf ve karşılıklı fayda temelinde çalışmaya devam etmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Şugayev ayrıyeten, S-400 hava savunma sisteminin “benzersiz bir sistem” olduğunu belirterek, şimdiye kadar hiçbir devletin “benzer bir sistem üretmediğini” kelamlarına ekledi.

NE OLMUŞTU?

Türkiye, 2017 yılında Rusya’dan 2,5 milyar dolar kıymetinde dört adet S-400 hava savunma sistemi tedarik etmek için bir mukavele imzaladı. Türkiye, S-400 sistemini satın alan birinci NATO ülkesi oldu.

ABD, Türkiye’den S-400 sistemini elinden çıkarmasını ve kullanmamasını istedi. Lakin Türkiye, sistemin faal bir formda kullanılacağını duyurdu. Bunun akabinde ABD, Türkiye’yi F-35 savaş uçağı programından çıkardı ve CAATSA kapsamında yaptırımlar uyguladı.