Yöneylem Araştırma Genel Koordinatörü Derya Kömürcü: ’10 puanın üzerindeki bu kayıp AKP’yi 2002’deki oy düzeyinin altına indirdi’

Yöneylem Araştırma Genel Koordinatörü Derya Kömürcü, Gazete Pencere’deki köşe yazısında AKP’den vazgeçen seçmen kitlesi sayısının arttığını açıkladı.

Kömürcü, bu seçmen kitlesinin daha çok ‘kararsız’ ve ‘oy kullanmayacak’ seçmen olarak kıymetlendirdi.

“AKP’deki gerileme küçük küçük de olsa istikrarlı bir gerileme ve toplamda önemli bir oy kaybına tekabül ediyor. 10 puanın üzerindeki bu kayıp AKP’yi 2002’deki oy düzeyinin altına indirdi” diyen Kömürcü, “AKP’nin oy oranının gerilediği düzey, bu partinin önümüzdeki seçimden birinci olarak çıkamama ihtimalini güçlendiriyor” dedi.

CHP VE DÜZGÜN PARTİ’DE BEŞER PUAN ARTIŞ

‘İktidarın oy kaybettiği fakat muhalefetin de oy kazanamadığı’ tezi hakkında yorum yapan Kömürcü, “Bu argüman, gerçeklikle hiçbir biçimde örtüşmüyor. CHP ve GÜZEL Parti’nin oy oranlarında beşer puanın üzerinde artış var. Ayrıyeten AKP-MHP’den “diğer” partilere geçişler olduğu görülüyor” diyerek şöyle devam etti:

“Son bir yılın bulgularını dikkatli bir biçimde incelediğimizde AKP’deki oy kaybının devam ettiğini, buna karşılık kararsızlar ve oy kullanmayacakların oranında bir artış olmadığını tespit ediyoruz. Şayet AKP ve MHP’den kopanlar, sav edildiği üzere muhalefet partilerine yönelmiyor olsa, kararsızların ve oy kullanmayacakların her ay biraz daha artması gerekirdi.Geldiğimiz nokta, yeni bir eşik olarak kıymetlendirebilir. Zira AKP’nin oy oranını kararsızlar ve oy kullanmayacaklar dağıtılmadan evvel yüzde 25’in altında ölçüyor olmamız bu partinin artık çekirdek ve sadık seçmen kümesi içinden de oy kaybetmeye başladığının bir göstergesi.”