CSO’da 100’üncü yıla özel konser

CSO’da 100’üncü yıla özel konser

DEVLET Çoksesli Korosu ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nca (CSO) Cumhuriyetin 100’üncü yılı kutlamaları kapsamında ‘Cumhuriyet Bayramı Özel Konseri’ düzenlendi.

CSO Ana Salonda gerçekleştirilen konserde 8 ilden ilden gelen çocuk koroları, gençlik koroları ve amatör korolar Cumhuriyet’in 100’üncü yılı şerefine eserler seslendirdi. Konserde ayrıca, TRT Ankara Radyosu Çoksesli Korosu, 26 amatör koro ile birlikte Cumhuriyet marşları seslendirdi. 2 gün sürecek konserlerde 1500 korist, Cumhuriyet korosunda yer alacak.

Konsere ilişkin bilgiler paylaşan konser şefi Cemi’i Can Deliorman, bugün ve yarın çok tarihi 2 konser yapacaklarını ifade ederek, “Cumhuriyet’in 100’üncü yılının manevi değeri hepimiz için çok büyük. CSO için çok büyük. Orkestramız Cumhuriyet tarihiyle özdeşleşen çok önemli bir kurum. Cumhuriyet’in en önemli kazanımlarından bir tanesi. Unutulmaz tarihi bir konser olacak. Daha nice 100 yıllar diliyoruz. Programda çok sevilen, hatırda kalmış marşlarımız var. Bununla beraber yeni yazılmış Cumhuriyet marşlarımız var. Cumhurbaşkanlığımızın yapmış olduğu yarışmanın birincisi ve derece alan marşları programda. Dinleyicilerin bizimle birlikte söyleyebileceği bir program hazırladık” dedi.

Devlet Çoksesli Korosu Şefi Burak Onur Erdem de Türkiye’den 1500 koristin konserde yer aldığını belirterek, “Cumhuriyet’in anlamı itibarıyla herkesin katılımcı olduğu, kendi sesiyle, kendi iradesiyle, kendi özgür düşüncesiyle katıldığı bir konser yapıyoruz. 100 yıllık bir konser yapıyoruz. Tüm salonda hep bir ağızdan marşlar seslendirilecek” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx