Erdoğan bu da nereden çıktı diyecek… ‘Ey Sisi’ günlerine götürecek…

Mısır’ın seçilmiş lideri Muhammed Mursi’yi deviren darbenin sonrasını konu alan ‘Bir Katliamın Hatıraları’ adlı belgesel yakında gösterime giriyor. 14 Ağustos 2013’te Kahire’nin merkezinde öldürülen yaklaşık 1000 kurbandan birkaçına odaklanan belgesel yayın platformlarından izlenebilecek. Middle East Eye’ın haberine göre Nicky Bolster’ın 2013 Rabia katliamını konu alan Memories of a Massacre adlı belgeseli 20 Şubat’tan itibaren Apple TV ve Prime Video’nun yanı sıra diğer platformlardan da sipariş edilebilecek.

Filmin gösterime girdiği tarih ise ayrıca dikkat çekici.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde Mısır’ı ziyaret ederek Mısır Devlet Başkanı Sisi’yle el sıkıştı. Türkiye, 2013’teki darbeye en sert tepkiyi veren ülkeydi. Mısır’la diplomatik ilişkilerini askıya alan ve yıllarca normalleşme girişimlerinde bulunmayan Erdoğan, iç politikadaki muhaliflerini dahi ‘Sisi’yle yan yana gelmekle’ suçlamıştı. Erdoğan açısından Sisi, tıpkı Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’da olduğu gibi bir bölgesel ‘düşman’ imajına oturuyordu. Ancak son dönemde iki ülke arasında işbirliğini geliştirmek için Erdoğan bu sert politikasından vazgeçti.

Belgesel, Türkiye’de de izlenebileceği için Türk halkını, Erdoğan’ın Sisi’ye yönelik tepkisinin oluştuğu günlere götürecek.

‘BİR KATLİAMIN HATIRALARI’

Mısır askerleri ve polis memurlarının, 14 Ağustos 2013’te dönemin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin geri dönmesini talep eden protestoculara ateş açması sonucu en az 900 kişi hayatını kaybetmişti. Mursi, bir ay önce Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el-Sisi tarafından düzenlenen bir darbeyle devrilmiş ve tutuklanmıştı.

Mursi’nin devrilmesinin ardından Kahire’nin Nasr Şehri bölgesindeki Rabaa el-Adaweya Meydanı, darbe karşıtı protestoların odağı haline geldi ve Mursi destekçileri bölgede kamp kurdu. Orada bulunanların çoğu Mursi’nin Müslüman Kardeşler örgütüne mensuptu, diğerleri ise daha önce Mursi’ye karşı çıkanlar da dahil olmak üzere demokrasi yanlısı aktivistlerdi.

Darbeden sonra ülkenin fiili hükümdarı olan Sisi, protesto kampını temizleme niyetini açıkladı ve daha sonra silahlı kuvvetlerini protestocuların üzerine saldı ve bunun sonucunda kan gölüne döndü. Yaklaşan dağılmayla ilgili önceden kaydedilmiş döngüsel uyarılar, saldırıdan sadece birkaç dakika önce hoparlörler aracılığıyla çalındı. Birçoğu için ilk uyarı gerçek mühimmatın ateşlenmesiydi.

Yıllar sonra İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün hazırladığı bir rapor, yetkililerin toplu katliamı planladığına dair kanıtlar buldu. Filmin görüntüleri, meydanın etrafındaki binaların tepelerine dikkatlice yerleştirilmiş keskin nişancıların ve yukarıdan ateş eden helikopterlerin görüntüleriyle bunu doğruluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx